Trwa ładowanie...

Premier Włoch: nie spodziewamy się wstrzymania przepływu rosyjskiego gazu

Na konferencji prasowej premier Włoch Mario Draghi został zapytany o dostawy gazu z Rosji, które stanowią znaczną część włoskiego importu. Draghi powiedział, że "Włochy nie spodziewają się ich odcięcia".

Share
Premier Włoch: "Nie spodziewamy się wstrzymania przepływu rosyjskiego gazu" Premier Włoch: "Nie spodziewamy się wstrzymania przepływu rosyjskiego gazu" Źródło: East News, fot: ANDREAS SOLARO
d3am7vi

Mario Draghi w środę 30 marca rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji. Premier Włoch przekazał, że Putin zapewnił go, iż obecne kontrakty gazowe pozostają w mocy, a europejskie firmy będą nadal płacić w euro i dolarach, a nie w rublach.

Jednakże dzień później obietnice okazały się nieaktualne, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił, że "nieprzyjazne kraje" będą musiały kupować ruble za określoną w umowach walutę i przeznaczać je na zakupy rosyjskiego gazu.

d3am7vi

Premier Włoch twierdzi, że Putin nie planuje żadnego zawieszenia broni

W trakcie rozmowy Putin powiedział Draghiemu, że nie ma jeszcze warunków do zawieszenia broni w Ukrainie, jak również do spotkania między nim a prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Polskie wojsko kontra rosyjskie. Ekspert wskazuje dwa kraje winne dozbrajania Rosji

- Gotowość Zełenskiego do zainicjowania pokoju zawsze była całkowita, problemem jest sprawdzenie, czy zostaną znalezione warunki, aby Rosja również chciała pokoju. Jak dotąd fakty mówią, że nie było takiego pragnienia – powiedział Draghi dziennikarzom w rzymskim Klubie Prasy Zagranicznej.

Zapytany o zwiększenie włoskich wydatków na obronę po inwazji Rosji na Ukrainę, Draghi powiedział, że Włochy osiągną cel NATO, jakim jest wydatkowanie 2 proc. PKB na obronę, w 2028 roku. Jak dodał, nie było to przedmiotem sporu wśród członków jego koalicji, jednak nadchodzące prognozy gospodarcze rządu nie będą przewidywać konkretnego wzrostu wydatków na obronę.

d3am7vi

Czytaj także:

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3am7vi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3am7vi
d3am7vi
Więcej tematów