Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk rozpoczął wizytę w Polsce
Od spotkania z premier Ewą Kopacz wizytę w Polsce rozpoczął szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk. Premier Ukrainy będzie też rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematy rozmów mają dotyczyć partnerstwa strategicznego i współpracy obu państw na rzecz bezpieczeństwa.
09.09.2015 | aktual.: 09.09.2015 12:07
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, premierzy Polski i Ukrainy będą rozmawiać o współpracy dwustronnej, relacji Unii Europejskiej z Ukrainą oraz kwestii bezpieczeństwa.
Spotkanie szefów rządów będzie służyło również przeglądowi realizacji uzgodnień podjętych podczas tegorocznych konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Kijowie 19 stycznia.
Planowane jest podpisanie w obecności premierów dwóch umów międzyrządowych. Pierwsza z nich dotyczy udzielenia Ukrainie kredytu w wysokości do 100 mln euro w ramach pomocy wiązanej. Druga natomiast związana jest z powołaniem Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
W poniedziałek Rada Ministrów podjęła uchwałę o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro. - Zasady tego kredytu polegają na tym, że przynajmniej 60 proc. towarów musi być dostarczane przez polskie firmy. Ale chodzi nie tylko o wspieranie polskich firm, ale także wspieranie Ukrainy - politycznie, gospodarczo, bo jest to w naszym interesie - mówił w poniedziałek szef resortu finansów Mateusz Szczurek.
Wszystkie projekty w ramach kredytu będą realizowane przez polskich eksporterów. Wynegocjowane warunki finansowe kredytu dla Ukrainy są preferencyjne w porównaniu do kredytów rynkowych i zapewniają 35-proc. poziom dotowania, zgodnie z wymogami określonymi w regulacjach OECD.
Biuro premiera Jaceniuka poinformowało, że pieniądze te zostaną przeznaczone na finansowanie rozbudowy infrastruktury drogowej na przygranicznych terenach Ukrainy i wyposażenie przejść na granicy z Polską.
Ukraiński premier ma rozmawiać też z prezydentem Dudą. Jak poinformowało otoczenie Jaceniuka, będzie chciał on poruszyć temat relacji politycznych i gospodarczych, partnerstwa strategicznego między dwoma państwami oraz współpracy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w regionie.
Strona ukraińska zainteresowana jest doświadczeniami polskich reform, rozwojem obrotów handlowych, rozbudową infrastruktury przygranicznej, współpracą energetyczną oraz rozwojem dialogu społecznego i kulturalnego.
"Szczególna uwaga poświęcona zostanie współpracy ukraińsko-polskiej w kontekście wysiłków międzynarodowych na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji i uregulowania konfliktu w Donbasie, a także w sferze integracji Ukrainy z UE i NATO" - czytamy w komunikacie biura premiera Ukrainy.
Polską stronę interesują postępy we wprowadzaniu reform na Ukrainie. Premier Kopacz wielokrotnie zapewniała, że Polska wesprze Ukrainę w tej kwestii.