Trwa ładowanie...

Premier Szydło: podjęłam decyzję o odwołaniu ministra skarbu Dawida Jackiewicza. Likwidacja ministerstwa do końca roku

• Premier Szydło: podjęłam decyzję o odwołaniu ministra skarbu Dawida Jackiewicza • Likwidację resortu będzie przeprowadzał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk - dodała. • Szydło: 15 września określiliśmy jako datę przedstawienia harmonogramu likwidacji ministerstwa skarbu do końca roku • Beata Szydło przypomniała wcześniej, że likwidacja ministerstwa znalazła się w programie wyborczym PiS • "Minister Dawid Jackiewicz zrobił bardzo dużo w resorcie skarbu"
Share
Dawid Jackiewcz
Dawid JackiewczŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
dgjeat5

- Odwołuję ministra Jackiewicza, bo spełnił swoją misję. Z nowym rokiem będzie nowa organizacja zarządzania spółkami skarbu państwa - powiedziała na konferencji premier Szydło. Jak wyjaśniła, Henryk Kowalczyk nie zostanie ministrem skarbu, a będzie sprawował nadzór nad likwidacją resortu.

W porannej rozmowie w TVN24 premier zapytana, czy w najbliższych godzinach zdymisjonuje ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza odpowiedziała: "Prawdą jest, że w najbliższych godzinach odbędzie się konferencja prasowa, na której powiem o tym, co dalej z Ministerstwem Skarbu Państwa".

Zaznaczyła, że "PiS w swoim programie i w programie rządowym przyjęło, że ministerstwo skarbu będzie likwidowane do końca roku i ten proces już się kończy". Szydło dodała, że jeżeli likwidowane jest ministerstwo, to "oczywiście muszą być zmiany organizacyjne".

dgjeat5

Zdaniem szefowej rządu minister Jackiewicz "zrobił bardzo dużo w resorcie skarbu". Jak mówiła, "przede wszystkim przygotował przekształcenia, doprowadził do tego, że projekt likwidacji ministerstwa i przekazania spółek poszczególnym resortom jest na ukończeniu". - O to chodziło - powiedziała Szydło.

Przypomniała, że rząd realizuje przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. A jednym z elementów tego planu - powiedziała premier - "jest wykorzystanie spółek Skarbu Państwa do tego, żeby potencjał rozwojowy, gospodarczy Polski był szybszy, lepszy, większy".

Dawid Jackiewicz przed objęciem teki ministra był eurodeputowanym. Jako minister skarbu decydował o tym, kto zajmował wysokie stanowiska w ponad 500 spółkach skarbu państwa. W 2014 roku "Rzeczpospolita" donosiła, że Jackiewicz jako jedyny stanął w obronie bohaterów tzw. "afery madryckiej" i nie uczestniczył w podjęciu jednogłośnej decyzji o usunięciu Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego z szeregów PiS.

dgjeat5

Podziel się opinią

Share
dgjeat5
dgjeat5
Więcej tematów