PolskaTusk zabrał głos przed spotkaniem z premierem. "Minimum 30 tys. żołnierzy NATO w Polsce"

Tusk zabrał głos przed spotkaniem z premierem. "Minimum 30 tys. żołnierzy NATO w Polsce"

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z liderami ugrupowań parlamentarnych. Tematem ma być sytuacja na Ukrainie. Weźmie w nim udział m.in. Donald Tusk, który zabrał głos już przed rozmowami w KPRM. - Uważam, że jest to niezły znak, jeśli chodzi o gotowość do współpracy w sprawach bezpieczeństwa naszych granic i sytuacji uchodźców - powiedział Tusk. Były premier zdradził też, o czym będzie mówił na spotkaniu z Morawieckim, m.in. o zamrożeniu rosyjskich aktywów w Polsce.

Tusk zabrał głos przed spotkaniem z premierem. "Minimum 30 tys. żołnierzy NATO w Polsce"
Tusk zabrał głos przed spotkaniem z premierem. "Minimum 30 tys. żołnierzy NATO w Polsce"
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Maciej Zubel

21.03.2022 | aktual.: 21.03.2022 10:12

- Bardzo martwi mnie to, że zamiast jednoznacznie i szybko podjąć decyzję o zamrożeniu rosyjskich aktywów, myśli się o tym, żeby sprzedać część polskiego przemysłu naftowego w ręce będące pod kontrolą Rosji - powiedział Tusk.

Jak ocenił, szef polskiego rządu powinien "domagać się wyraźnie wzmocnionej obecności NATO na flance wschodniej". - To oznacza minimum 30 tys. dodatkowych natowskich żołnierzy tylko w Polsce - dodał.

Były premier wyraził nadzieję, że premier oraz prezydent będą o tym mówić nie tylko podczas spotkań z politykami w Brukseli, ale również w trakcie rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem, który w piątek odwiedzi Polskę.

- To jest też bardzo dobry moment, żeby powtórzyć oczekiwanie wobec premiera Morawieckiego w sprawie uchodźców. Należy się zwrócić do UE o wdrożenie mechanizmu solidarności, który umożliwi zorganizowaną, finansowaną także przez UE dobrowolną relokację uchodźców z Ukrainy - mówił Donald Tusk.

- Chcę, by o sprawach tak delikatnych jak wsparcie militarne dla Ukrainy, rozmawiano w sposób poważny i dyskretny, zawsze w uzgodnieniu z naszymi sojusznikami - dodał.

Zaapelował ponadto o "zbudowanie jedności" w sprawach dotyczących bezpieczeństwa Polski.

Lider PO krytykował antyunijne wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Przekazał, że na spotkaniu w KPRM poruszy też temat importu przez Polskę rosyjskiego węgla. - Są narzędzia i instrumenty, które mogą uniemożliwić zakup rosyjskiego węgla. Oczekiwałbym tutaj konkretnych informacji i konkretnych deklaracji pana premiera - oświadczył.

Tusk o Putinie: Zabijanie cywilów to element taktyki

- Doktryna Putina traktuje ludobójstwo jako sposób na uzyskiwanie przewagi. Dla niego bombardowanie miast i zabijanie cywilów to element taktyki - powiedział szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany, czy rosyjski prezydent próbuje unicestwić naród ukraiński. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mówił też, że "nie chce wojny polsko-polskiej, bo to byłby idealny scenariusz dla Putina".

Polityk przekonywał, że obecna sytuacja w Mariupolu, Charkowie czy Czernihowie nie jest efektem chaosu czy przypadku, ale próbą złamania ducha oporu. - Te zbrodnie wojenne nie są zaskakujące dla tych, którzy obserwowali działania Rosjan w Syrii - przyznał Tusk.

Przeczytaj też:

Wybrane dla Ciebie