Premier Somalii apeluje o rozmieszczenie sił pokojowych
Premier Somalii Ali Mohamed Gedi zaapelował o "jak najszybsze" rozmieszczenie w jego kraju sił pokojowych Unii Afrykańskiej.
Islamiści, którzy w połowie 2006 roku zajęli znaczną część Somalii, zostali wyparci z miasta Kisimaju, ich ostatniego bastionu na południu kraju. Może to oznaczać koniec trwającej od dwóch tygodni wojny w Somalii.
Potrzebujemy sił pokojowych, aby uspokoić i ustabilizować sytuację w kraju - oświadczył Gedi. Zgodę na utworzenie przez państwa afrykańskie sił pokojowych w Somalii wyraziła 6 grudnia Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Rząd Somalii zaapelował też do sąsiedniej Kenii o zamknięcie granic i zatrzymywanie wszystkich uciekających islamistów. Jednocześnie obiecał amnestię wszystkim islamistom, którzy złożą broń.
Jak powiedział rzecznik somalijskiego rządu Abirahman Dinari, właśnie w kierunku Kenii zmierzają niedobitki oddziałów islamistów.
Premier oznajmił także, że wszyscy mieszkańcy Mogadiszu posiadający broń powinny ją zdać. Rozbrojenie ma się rozpocząć we wtorek i potrwać trzy dni. Po tym terminie rząd może liczyć na poparcie mieszkańców Mogadiszu w odbieraniu broni przemocą - dodał.
Premier, którego siły wspierane przez oddziały etiopskie odbiły przed czterema dniami stolicę kraju Mogadiszu, oświadczył, że również Kisimaju "jest już w rękach sił rządowych".
W niedzielę wybuchły pierwsze walki w samym Kisimaju, dokąd islamiści schronili się po ucieczce z Mogadiszu, a somalijskie i etiopskie siły rządowe wyparły oddziały islamistów z miasta Dżalib, położonego o ok. 150 km na północny wschód od Kisimaju. Świadkowie mówili o silnym ostrzale rakietowym i moździerzowym skierowanym na oba miasta.
Kisimaju to drugie co do wielkości miasto Somalii, ważny port regionu Dolnej Dżuby, leżący o ok. 400 km na południowy zachód od Mogadiszu. Po ucieczce ze stolicy w Kisimaju znalazło się około trzy tys. islamistów.
W niedzielę premier Gedi, który w piątek triumfalnie wjechał do Mogadiszu, zaapelował o rozmowy z kierownictwem Trybunałów Islamskich, stanowiących polityczną nadbudowę nad islamskimi ugrupowaniami zbrojnymi. Ostrzegł jednak, iż rząd jest przygotowany na "rozwiązanie militarne".
Gedi w sobotę wieczorem spotkał się na przedmieściach Mogadiszu z przywódcami zwaśnionych w większości z islamistami klanów somalijskich. Jak pisze agencja Associated Press, rozmowy toczono "pod akacjowym drzewem - symbolizującym pojednanie".
Od czerwca stolica Somalii była w rękach walczących z rządem islamistów z Unii Trybunałów Islamskich (UIC). Wojska rządu tymczasowego wspierane przez oddziały etiopskie wkroczyły do Mogadiszu w czwartek.
Obecna kampania to kolejny konflikt zbrojny na terenie Somalii. W wojnie domowej, toczącej się w Somalii od 1991 r. zginęło co najmniej 300 tysięcy ludzi.