Premier Słowacji podał się do dymisji tuż przed wyborami. Otwarta droga dla prorosyjskiego rządu

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w niedzielę, że zwrócił się do prezydent kraju o zwolnienie go z obowiązków. Podjął decyzję po tym, jak dymisje ministrów osłabiły jego gabinet tuż przed wrześniowymi wyborami. Ustąpił ze stanowiska dwa dni po odejściu ministra spraw zagranicznych Rastislava Káčera.

Eduard Heger
Eduard Heger
Źródło zdjęć: © PAP | Dalibor Gluck

– Zdecydowałem się poprosić panią prezydent o odebranie mi władzy i pozostawienie jej przestrzeni, aby wraz z rządem technokratów spróbowała stabilnie i pokojowo poprowadzić Słowację do demokratycznych wyborów parlamentarnych – powiedział Eduard Heger w przemówieniu telewizyjnym, jak podaje Reuters.

Po rezygnacji Hegera prezydent Słowacji Zuzana Čaputová na jego stanowisko mianowała wiceprezesa banku centralnego Ludovita Odora.

Jej zdaniem stworzenie apolitycznego rządu fachowców, którego członkowie nie będą kandydować w zapowiedzianych na 30 września przedterminowych wyborach parlamentarnych, ma ustabilizować sytuację w kraju. Prezydent uznała, że będzie to rząd ludzi, dla których rządzenie nie będzie elementem kampanii wyborczej.

Słowacją już niedługo może rządzić partia sprzeciwiająca się pomocy Ukrainie

Jak przekazuje Politico, rezygnacja Hegera tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi może przyczynić się do wygranej prorosyjskiej partii Smer-SD. Według prognoz zwyciężyć może największe ugrupowanie opozycyjne, kierowana przez byłego premiera Roberta Ficę, sprzeciwiające się dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fico jeszcze przed oświadczeniem Hegera zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na szefa następnego rządu, to zakończy dostawy broni ze Słowacji na Ukrainę.

Czarne chmury pojawiły się nad głową byłego już premiera Słowacji we wrześniu ubiegłego roku, kiedy rządząca centroprawicowa koalicja Hegera straciła większość po odejściu libertariańskiej partii SaS. Rozłam nastąpił przez niezadowolenie koalicjanta z działań mających na celu ochronę obywateli przed gwałtownymi wzrostami kosztów energii i żywności.

15 grudnia 2022 roku słowacka Rada Narodowa przegłosowała wotum nieufności wobec rządu Hegera. W styczniu posłowie zgodzili się na przedterminowe wybory, które mają odbyć się we wrześniu tego roku.

Źródło artykułu:Reuters
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)