Trwa ładowanie...

Słowacja ma nowego premiera. Eduard Heger podjął pierwszą decyzję

Eduard Heger objął stery słowackiego rządu. To pokłosie afery szczepionkowej jego poprzednika. Jedną z pierwszych decyzji byłego ministra finansów było pozostawienie otwartych kościołów w Wielkanoc.
Share
Słowacja. Eduard Heger desygnowany na premiera przez Zuzannę Czaputovą
Słowacja. Eduard Heger desygnowany na premiera przez Zuzannę CzaputovąŹródło: PAP, Fot: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
d4f5qip

Eduard Heger dotychczas był ministrem finansów, jednak na skutek kryzysu "awansował" na premiera. Tuż po desygnowaniu go przez prezydent Zuzannę Czaputovą, polityk określany przez prasę jako "konserwatywny katolik", spotkał się z przewodniczącym Konferencji Biskupów Słowacji arcybiskupem bratysławskim Stanisłavem Zvolenskim. Tematem spotkania była sytuacja katolików w czasie obowiązywania zakazu wychodzenia.

W środę słowacki parlament wezwał rząd, by podjął decyzję, która pozwoli na odprawianie mszy świętych na świeżym powietrzu. Rada Ministrów podjęła decyzję, że w czasie Świąt Wielkanocnych zamknięte kościoły zostaną otwarte, by umożliwić indywidualne modlitwy. W dalszym ciągu nie można organizować nabożeństw i mszy świętych.

Dymisja premiera Słowacji miała związek z zakupem rosyjskiej szczepionki na COVID - Sputnik V. To właśnie potajemna umowa na 2 mln dawek preparatu do kraju miało wywołać kryzys w rządzie, który od 2020 roku tworzyła koalicja czterech ugrupowań. Współkoalicjanci mieli domagać się dymisji premiera Matovicza. Sam polityk już wcześniej mówił o takim rozwiązaniu. Warunkiem miało być pozostanie w rządzie, ale w innej roli.

d4f5qip

COVID-19. Burza wokół szczepienia Maryli Rodowicz. Michał Kuczmierowski komentuje

Słowacja. Emocjonalne pożegnanie Igora Matowicza

- Minął dopiero rok, ale czuję, że minęło dziesięć lat. To był najtrudniejszy rok dla Słowacji od czasów drugiej wojny światowej. Przeżyłem go nie tylko w jednej parze butów, ale też z jednym celem: ochrony życia i zdrowia ludzi - mówił odchodzący szef rządu Igor Matowicz.

d4f5qip

We wtorek złożył swoją dymisję na ręce prezydent Zuzanny Czaputovej. Po ceremonii w Pałacu Prezydenckim Matowicz zwrócił się z prośbą o wybaczenie mu błędów, które popełnił. Wyraźnie wzruszony zdjął maseczkę ochronną i zapewnił, że można zaufać jego następcy.

Matowicz podał się do dymisji, ale z rządu nie odchodzi. Zamienił się stanowiskami z ministrem finansów Eduardem Hegerem, który jest członkiem tej samej partii Zwyczajni Ludzie i Nadzwyczajne Osobistości (OLaNO).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4f5qip

Podziel się opinią

Share
d4f5qip
d4f5qip
Więcej tematów