PolskaPremier: obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom w trudnej sytuacji opieki

Premier: obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom w trudnej sytuacji opieki

• Premier Beata Szydło udzieliła wywiadu Radiu Maryja
• - Obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom pełnej opieki i bezpieczeństwa - powiedziała Szydło
• Zdaniem premier kobiety potrzebują opieki w trakcie ciąży i po urodzeniu dziecka

Premier: obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobietom w trudnej sytuacji opieki
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta

- Kiedy zastanawiałam się ja sama osobiście, co mam zrobić, jak ja powinnam się zachować, doszłam do wniosku, że przede wszystkim obowiązkiem państwa i odpowiedzialnością państwa jest stworzyć takie warunki, żeby dać pełną opiekę i bezpieczeństwo tym kobietom, które muszą dokonać wyboru - podkreśliła premier pytana o kwestię projektu ustawy antyaborcyjnej odrzuconej przez Sejm, który przewidywał całkowity zakaz aborcji.

- Żeby kobiety miały pełną świadomość, że jeżeli zdecydują się na urodzenie dziecka, to będą miały opiekę w czasie ciąży i potem kiedy dziecko urodzą. Bo jeżeli nie będą chciały, czy nie będą mogły tego dziecka wychować, to ono będzie miało opiekę zapewnioną - zadeklarowała szefowa rządu.

- Jeżeli zdecydują się na wychowanie dziecka, to państwo będzie je wspierało. I będzie wspierało też rodziny i da szansę też dzieciom, które są niepełnosprawne i które może często postrzegane są w sposób taki przez ludzi niepotrafiących tego dostrzec, że to są naprawdę wspaniali ludzie - dodała.

Dlatego, jak zaznaczyła, rząd przygotowuje kompleksowy program, który został nazwany "Za Życiem". Jak dodała, jest on obecnie pisany w zespole międzyresortowym gdzie są przedstawiciele ministerstw: edukacji, zdrowia, rodziny, infrastruktury. Szefowa rządu zadeklarowała, że chce by również w ramach programu "Mieszkanie plus" były propozycje dla matek, które będą potrzebowały schronienia.

- Do końca roku przyjmiemy tę ustawę. Zmienimy projekt budżetu, nad którym w tej chwili będzie praca w Sejmie, tak żeby zabezpieczyć środki finansowe na realizację tego programu ("Za Życiem"). I w przyszłym roku będziemy ten program wdrażali. Ja wierzę głęboko, że poprzez takie działania jesteśmy w stanie zmienić i nastawienie ludzi do problemu trudnych ciąż, i dać też poczucie bezpieczeństwa matkom i kobietom. To jest pierwszy krok, oczywiście jest to pierwszy krok. Natomiast w drugim kroku będziemy pewnie rozważali jeszcze różne kwestie, które powinny być podjęte.

Premier Szydło zapowiedziała w ubiegłym tygodniu program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. Powołała w tym celu międzyresortowy zespół ds. opracowania projektu rządowego programu wsparcia dla rodzin "Za Życiem".

Źródło artykułu:PAP
Beata Szydłoustawaaborcja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)