Trwa ładowanie...

Premier Morawiecki w rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walce

"Dziś 65. rocznica zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, człowieka, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenność Polski. Cześć Jego Pamięci!" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki w rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walceŹródło: Wikimedia Commons
d1h98qr

Generał August Emil Fieldorf "Nil" był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego. Do historii przeszedł jako generał „Nil”, dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji „Nie” walczącej z sowiecką okupacją Polski.

Pod koniec wojny, na polecenie dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Fieldorf utworzył organizację „Niepodległość” pod kryptonimem „Nie”. Jej zadaniem miała być walka z nowym, radzieckim okupantem.

d1h98qr

Wciąż nieznane jest miejsce pochówku zwłok generała. Prowadzone w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach poszukiwania i badania genetyczne odnalezionych szczątków nie przyniosły rezultatu.

Funkcjonariusze reżimu komunistycznego odpowiedzialni za mord sądowy na „Nilu” nie ponieśli kary za tę i inne popełnione zbrodnie, pomimo podejmowanych po 1989 r. prób pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Fieldorfa Orderem Orła Białego. W 55. rocznicę śmierci gen. „Nila” Sejm RP przyjął uchwałę, w której posłowie stwierdzili: „August Emil Fieldorf jest przykładem człowieka, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenny byt Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zobacz także: "Dajcie im więcej broni, przestaną strzelać"

d1h98qr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h98qr
Więcej tematów