WP

Premier Miller na spotkaniu w Trenczynie

Trenczynie na Słowacji rozpoczęło się w piątek wieczorem dwudniowe spotkanie premierów Grupy
Wyszehradzkiej i Beneluksu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W spotkaniu bierze udział premier Leszek Miller. Do Trenczyna przyjechali też, oprócz gospodarza, premiera Słowacji Mikulasza Dzurindy, szefowie rządów: Belgii - Guy Verhofstadt, Holandii - Vim Kok, Luksemburga - Jean-Claude Juncker oraz Czech - Milosz Zeman. Nieobecny jest premier Węgier, którego reprezentuje p.o. szef gabinetu rządu Istvan Stumpf.

Ze strony polskiej w szczycie uczestniczą także wicepremier Marek Pol oraz główny negocjator Polski z UE Jan Truszczyński.

Główne tematy rozmów to wspólna przyszłość w Europie, polityka migracyjna, poszerzenie NATO, kwestie bezpieczeństwa, a także przyszła współpraca Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu.

WP

Jest to drugie spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu - pierwsze odbyło się 5 grudnia ubiegłego roku w Luksemburgu.

Oczekuje się, że szczyt w Trenczynie po wyborach parlamentarnych na Węgrzech umożliwi ponowne zbliżenie państw tworzących Grupę Wyszehradzką, a zwłaszcza koordynację działań w związku z negocjacjami dotyczącymi członkostwa w UE.

Zdaniem Leszka Millera, po zmianie rządu na Węgrzech dojdzie do ożywienia współpracy w ramach Grupy. W jego ocenie, gdy Viktor Orban nie jest już premierem Węgier, "grupa zyska swój dawny blask".

Orban swoimi wypowiedziami na temat dekretów Benesza spowodował załamanie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej. Z tego powodu premierzy Czech i Słowacji odmówili przyjazdu na zaplanowany pod koniec marca szczyt Grupy nad węgierskim Balatonem. Wspólne spotkania premierów Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej są potwierdzeniem rosnącego prestiżu Grupy, a także rosnącej akceptacji tej organizacji Unii Europejskiej.

WP

Szczyt odbywa się w oddalonym o 100 km od polskich granic Trenczynie, mateczniku Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS). W ubiegłorocznych wyborach do sejmiku samorządowego tego województwa wybrani zostali tylko członkowie ruchu. W pobliskich Trenczyńskich Teplicach mieszka szef HZDS Vladimir Mecziar.

Po piątkowej roboczej kolacji w gronie premierów Leszek Miller wraca do kraju. W sobotę Polskę będą reprezentować na spotkaniu m.in. Marek Pol i Jan Truszczyński. (mag)

Polub WP Wiadomości
WP
WP