Premier: miałem swoje zdanie ws. możliwości weta wojewody wobec samorządów
Premier Jarosław Kaczyński powiedział w radiowej "Trójce" że miał "swoje zdanie" w sprawie ustawy o polityce rozwoju, która przewiduje możliwość weta wojewody wobec planów wydatków samorządów finansowanych ze środków publicznych i UE. Czasem się zdarza tak, że prezes partii miał inne zdanie niż klub - podkreślił szef rządu.
Według ustawy podpisanej w piątek przez prezydenta, wojewoda będzie miał prawo weta wobec wyłanianych w drodze konkursu projektów rozwoju regionów, finansowanych ze środków publicznych i unijnych. Chodzi o inwestycje samorządu wojewódzkiego.
Weto będzie skutkowało wstrzymaniem procedury zatwierdzenia projektów do realizacji oraz zwołaniem kolejnego posiedzenia komisji konkursowej.
Premier zaznaczył, że nie widział powodu do uzupełniania ustawy o polityce rozwoju o możliwość weta wojewody. Uważałem, że w tej chwili, kiedy się jeszcze nic nie stało, do podejmowania takiej decyzji nie ma przesłanek - wyjaśnił Jarosław Kaczyński.
Zdaniem komisarz UE ds. regionalnych Danuty Huebner, możliwość wetowania przez wojewodów niektórych inwestycji ze środków unijnych budzi poważne wątpliwości i może być barierą w wykorzystaniu unijnych funduszy. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to zgodne z legislacją UE - powiedziała na piątkowej konferencji w Brukseli Huebner.
Huebner nie wykluczyła, że długotrwały "proces wyjaśniania" spornych przepisów ustawy może zaprowadzić Polskę przed unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Celem ustawy jest wprowadzenie w Polsce strategicznego zarządzania polityką regionalną. Tworzy ona podstawy do wykorzystania w latach 2007-2013 ok. 67 mld euro dotacji unijnych z funduszy strukturalnych i spójności. Z tej kwoty w latach 2007- 2013 bezpośrednio do polskich regionów ma trafić ok. 16 mld euro.
Według ustawy, do strategicznych dokumentów polityki rozwoju zaliczane są: strategia rozwoju kraju, strategie sektorowe, strategie rozwoju województw, a także dokumenty wykonawcze do nich, jak np. programy operacyjne.
Podstawowym dokumentem, określającym priorytety rozwoju społeczno- gospodarczego w perspektywie minimum 7 lat jest strategia rozwoju kraju. Strategia będzie przedstawiana rządowi przez resort rozwoju minimum rok przed upływem okresu, który obejmowała poprzednia strategia rozwoju kraju. W czasie trwania procedury opracowywania i uzgadniania strategii rozwoju kraju Sejm i Senat będą mogły przeprowadzić debatę na temat polityki rozwoju.