Trwa ładowanie...
d1ur7d3
09-04-2008 16:35

Premier: liczę na szybkie ustawodawstwo dot. in vitro

Premier Donald Tusk chce, aby efektem pracy zespołu ds. bioetyki, który został we wtorek powołany przy Kancelarii Premiera, było szybsze niż ktokolwiek się spodziewał ustawodawstwo, dotyczące metody in vitro.

d1ur7d3
d1ur7d3

Tusk, który przebywa z trzydniową wizytą w Izraelu, powiedział polskim dziennikarzom w Jerozolimie, że podpisał już dokumenty, które umożliwią prace zespołowi.

Premier dodał, że w prace nad ustawodawstwem dotyczącym in vitro będzie się angażował także zarząd Platformy.

Chcemy, aby była to debata angażująca wszystkie zainteresowane strony, wszystkie kluby parlamentarne, lekarzy, episkopat i rodziny zainteresowane zapobieganiem skutków bezpłodności - zaznaczył.

Tusk podkreślił, że potrzebne jest dobre prawo, idące w kierunku najbardziej humanitarnym, czyli - jak mówił - bez zagrożenia likwidacji zarodków.

d1ur7d3

Potem zastanowimy się w jaki sposób ewentualnie wspomóc finansowo. Nie może to być proste wsparcie ze strony NFZ, bo NFZ jest po to, żeby leczyć, a tutaj to nie jest leczenie, a pewna procedura, która w przypadku, gdy leczenie bezpłodności nie przynosi efektu, umożliwia rodzicielstwo - zaznaczył szef rządu.

Premier chce, aby projekt ustawy dotyczący in vitro powstał jak najwcześniej. Jak ocenił, może uda się przygotować projekt jeszcze w 2008 r.

To jeden z tych tematów, których wywoływanie nie przynosi pożytków politycznych, tylko jest bardzo ciężkim obowiązkiem władzy. Nie chcemy się od tego uchylić, wiemy, że to trzeba zrobić jak najszybciej. Zdaję też sobie sprawę, że dostaniemy po głowie z każdej strony, ale warto to ryzyko podjąć - powiedział Tusk.

Jarosław Gowin (PO) potwierdził, że zespół ds. bioetyki - we współpracy z ministerstwem zdrowia - przygotuje projekt ustawy regulującej kwestie związane z zapłodnieniem in vitro.

d1ur7d3

W skład zespołu - oprócz Gowina, który jest jego przewodniczącym - wchodzi 15 ekspertów: prawników, biologów, lekarzy, teologów i etyków. Jednym z członków zespołu jest prof. Andrzej Zoll.

Gowin poinformował, że wiceprzewodniczącym zespołu zostanie albo minister zdrowia Ewa Kopacz, albo wskazany przez nią jeden z wiceministrów; sekretarzem zespołu zostanie jeden z parlamentarzystów.

Pytany, czy w ustawie znajdzie się zapis o współfinansowaniu zapłodnienia in vitro przez państwo, Gowin powiedział: Nie wykluczamy takiej możliwości.

d1ur7d3

Gowin poinformował, że zespół zajmie się też przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji konwencji bioetycznej.

_ Zajmiemy się analizą regulacji prawnych, które trzeba wprowadzić przed ratyfikacją konwencji oraz przygotujemy projekt ustawy, na podstawie której zostanie powołana Krajowa Rada ds. Bioetyki_ - dodał.

Polska podpisała, ale nie ratyfikowała Konwencji Bioetycznej Rady Europy z 1997 roku. Konwencja ta stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z postępem biologii i medycyny. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

d1ur7d3

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji dotyczący zakazu klonowania istot ludzkich.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z Konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj