Premier Izraela gotowy do dalszych rozmów z Palestyną
Premier Ehud Olmert powiedział, że Izrael będzie musiał wycofać się z "wielu obszarów"
Zachodniego Brzegu Jordanu. W ten sposób zasygnalizował gotowość
do dalszych rozmów pokojowych z Palestyńczykami, na które nalegają
państwa zachodnie.
W trakcie spotkania w jednym z kibuców premier Ehud Olmert nazwał "błędną oceną" przekonanie, że Izrael mógłby zatrzymać wszystkie terytoria okupowane. Dodał, że rozmowy pokojowe Izrael może toczyć z nowym rządem Autonomii Palestyńskiej, powołanym niedawno przez jej prezydenta Mahmuda Abbasa.
Zarówno Abbasowi, jak i kompromisowi z Izraelem przeciwstawia się radykalny palestyński ruch Hamas, który w czerwcu przejął kontrolę nad drugą częścią Autonomii - Strefą Gazy, i wyparł stamtąd siły wierne prezydentowi.
Państwa zachodnie poparły Abbasa w konfrontacji z Hamasem i nalegają na ożywienie procesu pokojowego. W poniedziałek z wizytą w Izraelu i na Zachodnim Brzegu ma pojawić się b. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, jako wysłannik tzw. kwartetu bliskowschodniego.
Zachodni Brzeg okupowany jest przez Izrael od 1967 roku. Około 19% tego obszaru to tzw. strefa A (z siedmioma większymi miastami), która jest całkowicie podległa władzom Autonomii Palestyńskiej. Strefa B (ok. 21% obszaru Zachodniego Brzegu (mniejsze osady i wsie) podlega cywilnym władzom palestyńskim, ale o sprawach bezpieczeństwa współdecydują organy izraelskie. 60% powierzchni Zachodniego Brzegu (zwłaszcza osiedla żydowskie i tzw. obszary wojskowe) to teren podległy wyłącznie administracji izraelskiej.