Trwa ładowanie...
d4k91c1

Premier Hiszpanii nie pozostawia złudzeń. To koniec mediacji

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wykluczył w sobotę w wywiadzie dla gazety "El Pais" rozwiązanie kryzysu w Katalonii drogą mediacji. Ogłosił również, iż wyklucza zorganizowanie przedterminowych wyborów w kraju w związku z kryzysem w tym regionie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec negocjacji z Katalonią
Koniec negocjacji z Katalonią (PAP, Fot: Angel Diaz)
d4k91c1

Hiszpański rząd mógłby wykorzystać konstytucyjne uprawnienia do zawieszenia autonomii Kataloniii do tego, by zapobiec odłączeniu się tego regionu od Hiszpanii - powiedział premier Hiszpanii w wywiadzie dla "El Pais" opublikowanym w nocy w sobotę.

Zapytany, czy jest gotowy uruchomić artykuł 155 konstytucji, który umożliwia mu odwołanie regionalnych władz i zwołanie lokalnych wyborów, Rajoy odpowiedział: "Nie wykluczam niczego, co jest zgodne z prawem... W sytuacji idealnej nie powinno być konieczne wprowadzanie ekstremalnych rozwiązań, ale żeby nie trzeba było ich wprowadzać, to stan rzeczy musiałby ulec zmianie".

Powiedział także, iż siły porządkowe liczące 4000 policjantów, skierowane do tego regionu na czas referendum niepodległościowego, które odbyło się 1 października, pozostaną w Katalonii aż do zakończenia kryzysu.

d4k91c1

Z podanych przez kataloński rząd (Generalitat) ostatecznych wyników referendumniepodległościowego wynika, że za oddzieleniem się od Hiszpanii opowiedziało się 90,18 proc. głosujących. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie frekwencja wyniosła ok. 43 proc.

W piątek kataloński parlament poinformował, że we wtorek szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont wystąpi przed miejscowymi deputowanymi, aby omówić obecną sytuację polityczną. Niektórzy komentatorzy spodziewają się, iż katalońscy deputowani popierający secesję mogą podczas tej sesji ogłosić niepodległość tego regionu.

Podziel się opinią

Share

d4k91c1

d4k91c1
d4k91c1
Więcej tematów