Trwa ładowanie...
francja
01-05-2006 19:30

Premier Francji zamieszany w aferę korupcyjną?

Premier Francji Dominique de Villepin może być przesłuchany przez sędziego śledczego w związku z tzw. aferą Clearstream, która poważnie podkopuje jego wiarygodność, a zatem szanse w wyborach prezydenckich w przyszłym roku.

Premier Francji zamieszany w aferę korupcyjną?Źródło: AFP
dm4cixi
dm4cixi

Clearstream International to instytucja finansowa z siedzibą w Luksemburgu. Afera, której użyczyła ona swej nazwy, sięga 2004 roku, kiedy sędziowie śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie ewentualnej korupcji przy sprzedaży francuskich okrętów wojennych Tajwanowi, otrzymali od nieznanej osoby dokumenty, obciążające znane osobistości życia gospodarczego i politycznego we Francji, w tym ówczesnego ministra gospodarki Nicolasa Sarkozy'ego. Na konta otwarte u Clearstreama osoby te miały przekazywać miliony dolarów, uzyskanych nielegalnie.

Okazało się jednak, że lista komputerowa z numerami kont bankowych u Clearstreama była sfałszowana i całe oskarżenie było bezpodstawne. Zdaniem obserwatorów, niewykluczone, że fałszywe oskarżenie miało rzucić cień na reputację Sarkozy'ego, nie cieszącego się sympatią prezydenta Jacquesa Chiraca i uniemożliwić mu dalszą karierę polityczną, zwłaszcza kandydowanie w wyborach prezydenckich w 2007 roku.

Według prasy francuskiej, Chirac i lansowany przez niego obecny premier Dominique de Villepin, od wielu lat główny polityczny rywal Sarkozy'ego, zostali obciążeni przez generała tajnych służb Philippe'a Rondota, który miał ujawnić, że to Chirac i de Villepin zlecili mu prowadzenie tajnego śledztwa przeciwko Sarkozy'emu.

Obaj zaprzeczyli oficjalnie w komunikatach, opublikowanych w miniony piątek, jakoby w 2004 roku mieli zlecić takie śledztwo.

dm4cixi

Opozycja lewicowa i centrowa domaga się, by premier został jak najszybciej przesłuchany w sprawie afery Clearstream. Jednocześnie zauważa, że obecna władza pod kierownictwem Chiraca znajduje się w "agonii", jest "zdyskredytowana" i budzi "niesmak".

Socjaliści domagają się wręcz od prezydenta zdymisjonowania de Villepina, już i tak bardzo osłabionego przegraną walką o ustawę o pierwszej pracy (CPE) dla młodzieży. Dają się słyszeć głosy, wzywające do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Opozycja, a także wielu deputowanych partii rządzącej, domaga się powołania parlamentarnej komisji śledczej, która zbadałaby funkcjonowanie państwa i sposób wykorzystywania tajnych służb.

Na temat afery premier de Villepin ma wypowiedzieć się we wtorek w wywiadzie radiowym, a następnie odpowiadać na pytania deputowanych w Zgromadzeniu Narodowym.

dm4cixi

Tymczasem skutki afery już poważnie wpłynęły na pozycję de Villepina. Sondaż instytutu LH2 dla dziennika "Liberation", opublikowany w numerze poniedziałkowym, wykazał, że tylko 20% Francuzów akceptuje politykę premiera, podczas gdy 71% ocenia ją negatywnie. W ciągu czterech miesięcy popularność premiera zmalała o blisko 30 punktów procentowych. Równie słaba jest pozycja prezydenta Chiraca, który ma akceptację zaledwie 24% respondentów.

dm4cixi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm4cixi
Więcej tematów