Trwa ładowanie...
d1qmbpd
IAR

Premier Donald Tusk walczy o unię energetyczną

Po Brukseli i Paryżu nadszedł czas na Berlin. Donald Tusk w stolicach europejskich promuje idee unii energetycznej. Po południu będzie o tym rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Share
Donald Tusk
Donald TuskŹródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1qmbpd

Pomysł wprowadzenia unii energetycznej zyskuje już poparcie. Premier Donald Tusk zapewnił, że prezydent Francji Francois Hollande rozumie polski punkt widzenia na bezpieczeństwo energetyczne całej Unii Europejskiej.

Premier deklaruje, że polskie starania wspiera także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Donald Tusk zaznaczył, że w Niemczech nie ma bezwzględnego wsparcia dla tego projektu, a my "musimy rozumieć i szanować punkty widzenia innych liderów".

Angela Merkel deklarowała w marcu w Warszawie, że Unia Europejska potrzebuje wspólnego rynku energetycznego. O wspólnych unijnych zakupach gazu od Rosji należy rozmawiać, pamiętając jednak, że jest to decyzja firm, a nie rządów - mówiła Merkel.

W przyszłym tygodniu Donald Tusk ma rozmawiać o unii energetycznej z premierem Hiszpanii. W planach są też spotkania w Lizbonie i Londynie.

Polski rząd przekonuje, że w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy, istnieje potrzeba utworzenia unijnej agencji zaopatrującej państwa europejskie w błękitne paliwo. Obecnie w Unii Europejskiej ponad 30 procent zużywanego gazu pochodzi z Rosji.

d1qmbpd

Podziel się opinią

Share
d1qmbpd
d1qmbpd
Więcej tematów