Trwa ładowanie...

Premier Czech z zarzutami. Doszło do wyłudzenia dotacji z UE?

Czeska policja zdecydowała o postawieniu zarzutów Andrejowi Babiszowi i jego byłej współpracowniczce Janie Mayerovej. O tym, jak potoczy się sprawa, zdecyduje tamtejsza prokuratura.

Share
Premier Czech z zarzutami. Doszło do wyłudzenia dotacji z UE?
Premier Czech z zarzutami. Doszło do wyłudzenia dotacji z UE?Źródło: PAP, Fot: Artur Barbarowski
d3mbb93

Poniedziałkowy ruch czeskiej policji związany jest z rzekomym wyłudzeniem europejskich dotacji w wysokości 2 mln euro. Tamtejsze media określają sprawę mianem "Bocianiego gniazda".

W 2007 roku ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy, należący do holdingu Agrofert i zarządzany przez późniejszego premiera Babisza, otrzymał dotację z UE w ramach programu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Stało się tak w wyniku przekształcenia ośrodka w spółkę z akcjami na okaziciela. Niedługo później firma wróciła do holdingu Agrofert.

d3mbb93

Babisz oddala oskarżenia

Zdaniem premiera Czech, nie ma mowy o żadnym wyłudzeniu, a zarzuty są jedynie próbą wywołania medialnego szumu przed wyborami.

Zobacz też: Szczepienie dzieci na COVID-19. Prof. Horban przyjął pomysł dziennikarza WP

"Już mnie to nie dziwi, że takie kwestie zawsze pojawiają się przed wyborami. Jest to całkowicie umyślnie i sztucznie wymyślona przyczyna, która ma już 14 lat, a samo dochodzenie trwa już 5 lat" - skomentował w mediach społecznościowych Babisz.

d3mbb93

Doniesień nie zamierza z kolei komentować była współpracowniczka czeskiego premiera Jana Mayerova.

Dalsze losy sprawy leżą w rękach tamtejszej prokuratury. Może ona podjąć decyzję o wniesieniu aktu oskarżenia, odrzuceniu zarzutów lub o innych rozwiązaniach.

Rzecznik prasowy czeskiej prokuratury przekazał, że do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia nie będzie komentował sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mbb93

Podziel się opinią

Share
d3mbb93
d3mbb93
Więcej tematów