Trwa ładowanie...
d278yzz
Beata Szydło

Premier Beata Szydło: rozpoczynam przegląd resortów

Rząd jest po to, żeby realizować sprawy Polaków, po to by rozwiązywać ich problemy. Za to nam płacą Polacy - stwierdziła premier Beata Szydło inaugurując akcję "Rok Nowych Zadań", prezentującą plany i zadania na 2017 rok.
Share
Premier Beata Szydło: rozpoczynam przegląd resortów
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d278yzz

Premier zapowiedziała, że od jutra rozpoczyna przegląd resortów. - Od jutra będę spotykać się przez najbliższe 2 tygodnie z szefami poszczególnych resortów. Będziemy omawiać to, co zostało zrealizowane. Będziemy rozmawiać również na tematy, które wynikają z tego, co podjęto. Będziemy starali się szukać przyczyn tych zadań, które nie zostały zrealizowane w ubiegłym roku. To, co najważniejsze, ministrowie przedstawią propozycje nowych działań, które będą realizowane przez rząd. Wyznaczymy nowe kierunki, które rząd podejmie. Ten przegląd resortów, który będzie odbywał się tutaj, w KPRM, będzie dobrą okazją do tego, aby zdać sprawozdanie Polakom z tego, co zostało zrobione i żeby powiedzieć, co zostanie zrealizowane w tym roku - tłumaczyła Beata Szydło. - O szczegółach rozmów będę Państwa informować na bieżąco - dodała premier.

Beata Szydło poinformowała, że spotkania rozpocznie w środę. - Jutro będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, to jeden z naszych priorytetów. Spotkam się z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem - stwierdziła premier.

- My jesteśmy od tego, żeby pracować. Za to nam płacą Polacy i obywatele. Ostatnie wydarzenia, które wywołała nieodpowiedzialna opozycja w Sejmie, nadużyły zaufania obywateli do polityków i do władzy. Musimy to odbudować. Musimy pokazać Polakom, że polskie państwo funkcjonuje, działa sprawnie, a politycy rządzący, PiS bardzo poważnie traktują sprawy Polaków. Dlatego rząd będzie pracował właśnie po to, żeby te kierunki i te działania, zadania, które podejmiemy, były ukierunkowane na te sprawy, na które czekają zwykli obywatele - stwierdziła premier.

d278yzz

Podkreśliła, że rząd nadal będzie koncentrował się na sprawach najważniejszych dla Polaków: bezpieczeństwie, rozwoju, rodzinie i sprawach społecznych. - Dzięki temu, że mamy przygotowany plan działań i dobrze przygotowaliśmy się do rządzenia, przygotowaliśmy dobry program, skoncentrowaliśmy się na sprawach ważnych dla obywateli i dotrzymujemy słowa, w ubiegłym roku udało nam się zrobić bardzo dużo dobrych rzeczy - mówiła premier.

Wśród zrealizowanych obietnic szefowa rządu wymieniła m.in. program Rodzina 500+, pilotażowy program Mieszkanie+, podniesienie najniższej płacy do 2000 zł czy najniższej emerytury do 1000 zł. Mówiła także "o dobrym, stabilnym budżecie, który gwarantuje realizację programów socjalnych".

- Jesteśmy od tego, żeby pracować. Za to nam płacą obywatele. Praca, a nie polityczne awantury. Tak działało, działa i działać będzie PiS i rząd - dodała Szydło.

Szefowa rządu poinformowała, że rząd pracuje też nad nowymi rozwiązaniami mającymi poprawić jakość powietrza. Szczegóły tych rozwiązań ma przedstawić po posiedzeniu rządu.

d278yzz

Premier stwierdziła również, że na początku lutego w Warszawie będzie gościła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wizyta odbywa się na zaproszenie premier.

Jak dodała, spodziewa się, że z Merkel będzie rozmawiała o tym, co w tej chwili jest najistotniejsze w Europie: Brexicie, migracji, kwestiach bezpieczeństwa i "zmianach, przed którymi stoi Unia Europejska". - To są te cztery filary rozmowy, która będzie się toczyła między kanclerz Merkel a mną - podkreśliła premier.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział we wtorek, że wizyta kanclerz Niemiec w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. Według niego w agendzie wizyty pojawi się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

Na konferencji premier pytana była także m.in. o legalizację marihuany. - Tutaj ważne jest zdanie ekspertów. To ważny, ale trudny temat, budzący dyskusję. Zawsze w takich sprawach bardziej powinno liczyć się zdanie ekspertów, niż polityków. Jeżeli eksperci wskażą takie zalecenia, wówczas debata w Sejmie może się odbywać - stwierdziła premier Szydło.

d278yzz

Premier pytana, jak ocenia obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz czy spodziewa się dalszych protestów, odpowiedziała, że nie dostrzega problemów z TK w tej chwili.

- Mogę powiedzieć tak, że od momentu, kiedy udało się już wprowadzić wszystkie te ostatnie uregulowanie prawne, kiedy już Trybunał działa pod nowym kierownictwem, ja nie dostrzegam w tej chwili kłopotów, które pojawiają się w Trybunale - powiedziała.

Dopytywana, czy spodziewa się protestów związanych z TK odpowiedziała: "ja nie jestem od gdybania, ja jestem od zarządzania państwem".

d278yzz

Podziel się opinią

Share
d278yzz
d278yzz
Więcej tematów