PolskaPrawosławna Wielkanoc w tym roku jednocześnie z katolicką

Prawosławna Wielkanoc w tym roku jednocześnie z katolicką

W tym roku prawosławna Wielkanoc wypada w
tym samym terminie co święta katolickie, wierni obu wyznań
wspólnie świętować też będą Palmową Niedzielę. Dzieje się tak
tylko raz na jakiś czas, bo data Wielkiej Nocy w obu obrządkach
wyliczana jest w odmienny sposób. Przed rokiem wierni Cerkwi obchodzili Wielkanoc tydzień
po katolikach, ale zdarza się nawet 5-tygodniowa różnica.

02.04.2004 13:40

W obu obrządkach termin święta wyliczany jest bowiem w nieco inny sposób, mimo tego, że zarówno u katolików, jak i prawosławnych data ustalana jest według kalendarza księżycowego, po pierwszej wiosennej pełni.

O wyliczaniu terminu Wielkiej Nocy zadecydowano na pierwszym soborze powszechnym w 325 roku w Nicei (obecnie na terenie Turcji). Jedną z przyczyn zwołania tego soboru była różnica w terminach świętowania Wielkanocy w różnych regionach Imperium Rzymskiego. Do przestrzegania ustalonej wówczas daty powołany został patriarcha aleksandryjski.

Współcześnie różnica wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Cerkiew prawosławna uznaje jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi wypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (która jest także świętem ruchomym), bo dla wyznawców prawosławia oba święta są silnie związane ze sobą.

W tym roku Wielkanoc, a więc i Palmowa Niedziela, w obu obrządkach wypadają w tym samym czasie. Ma to znaczenie zwłaszcza w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wyznawców prawosławia.

Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w Polsce brak. Hierarchowie Cerkwi oceniają, że w naszym kraju jest ok. 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)