Trwa ładowanie...

Prawo jazdy 2019: Sprawdź, dlaczego i w jakich terminach wszyscy kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe

Prawo jazdy 2019: Jest nowy wzór prawa jazdy i wymiana będzie dotyczyć wszystkich kierowców. Zobacz, dlaczego i w jakich terminach należy wyrobić nowe dokumenty.

Share
Prawo jazdy 2019: Sprawdź, dlaczego i w jakich terminach wszyscy kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na noweŹródło: WP.PL
d2r9lnl

Prawo jazdy 2019– jest nowy wzór dokumentów

Wiadomo, że od 4 marca 2019 roku prawo jazdy mają inny wzór. W nowych dokumentach nie ma już informacji dotyczących adresu kierowcy, a celem takiego zabiegu jest dostosowanie obecnych przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono, że dokument ma potwierdzić zdolność jego posiadacza do prowadzenia pojazdu, a nie udzielać informacji na temat miejsca jego zamieszkania. Dotychczas za wydawanie nowego prawa jazdy (na przykład w przypadku zmiany adresu) należało zapłacić 100 zł 50 gr oraz pokryć koszt opłaty za zdjęcie. Zmiany Ministerstwa Infrastruktury pozwolą więc zaoszczędzić kierowcom, którzy podejmą decyzję o przeprowadzce.

Nowe prawo jazdy – do kiedy należy wymienić dokumenty?

Ministerstwo Infrastruktury oznajmiło, że prawo jazdy wydane zgodnie ze wzorami określonymi w przepisach drogowych, zachowają ważność na okres, na który je przyznano. Innymi słowy, zmiana będzie konieczna dopiero po upływie terminu ważności dokumentów. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadaczy bezterminowego prawa jazdy, którzy uzyskali zgodę na prowadzenie pojazdów przed 2015 rokiem (później wydane dokumenty były ważne przez 15 lat). Bezterminowe prawo jazdy będą musieli wymienić obowiązkowo w latach 2028-2033. Nowe dokumenty otrzymają już z 15-letnim okresem ważności.

d2r9lnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r9lnl
d2r9lnl
Więcej tematów