Trwa ładowanie...
d2906zb

"Prawo Iranu do atomu nie podlega negocjacjom"

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że prawo jego kraju do energii nuklearnej nie podlega negocjacjom - poinformowała agencja ISNA. Zachód obawia się jednak, że Iran nie chce wykorzystać energii atomowej jedynie do celów pokojowych i zamierza zbudować broń atomową.

Share
d2906zb

- Prawa narodu irańskiego do energii nuklearnej nie podlegają negocjacjom i będziemy współpracować w ramach wyznaczonych przez ONZ-owskie organizacje nadzorcze. Współpraca nuklearna z Iranem jest korzystna dla Zachodu - oświadczył irański prezydent.

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że pozostaje coraz mniej czasu na rozwiązanie dyplomatyczne w sporze dotyczącym irańskiego programu nuklearnego, którego celem, zdaniem Zachodu, jest budowa broni atomowej. Iran twierdzi, że potrzebuje technologii nuklearnej do produkcji energii elektrycznej.

Projekt porozumienia zaproponowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) wzywa Iran do wysłania za granicę około 75% swoich zapasów nisko wzbogaconego uranu, który mógłby posłużyć do budowy broni atomowej. Zapasy te zostałby poddane dalszemu wzbogaceniu w Rosji, a następnie przesłane do Francji, gdzie zrobiono by z nich paliwo do reaktora badawczego w Teheranie.

Teheran odpowiedział na razie, że woli kupić za granicą paliwo do swojego reaktora.

d2906zb

Podziel się opinią

Share
d2906zb
d2906zb
Więcej tematów