Trwa ładowanie...
d1aok0z
24-04-2012 05:20

Prawie półtoratonowa rzeźba Salvadora Dali stanęła przed Sky Tower

Ważąca prawie półtorej tony rzeźba Salvadora Dali "Profil czasu" stanęła przed Sky Tower we Wrocławiu, jednym z najwyższych budynków w Polsce. Wcześniej stała w jednej z wrocławskich galerii, gdzie czekała na wybudowanie wieżowca.

d1aok0z
d1aok0z

Mierząca prawie 4 m i ważąca 1300 kg rzeźba została odlana z brązu. "Profil czasu" jest patynowany w tonacji brązowej i zielonej, posadowiony na postumencie.

Jak poinformowałrzecznik prasowy Sky Tower Wojciech Sury, demontaż rzeźby oraz jej przeniesienie z wnętrz galerii handlowej Arkady Wrocławskie pod Sky Tower trwały kilka godzin, bowiem do jej uniesienia trzeba było użyć specjalnego dźwigu. Ostatecznie Dali trafił przed główne wejście Sky Tower od ul. Powstańców Śląskich. Budowa ponad 200-metrowego budynku, w którym oprócz mieszkań, biur i lokali gastronomicznych, znajduje się galeria handlowa - dobiegła końca. Sama galeria ma zostać otwarta pod koniec maja. Stąd montaż rzeźby przed budynkiem.

Sury pytany przez dziennikarzy, czy Dali będzie dobrze zabezpieczony przed ewentualnymi złodziejami, odpowiedział, że najlepiej jak można i praktycznie nie ma możliwości, aby ukraść tak dużą i ciężką rzeźbę.

- Do tej pory rzeźbę można było oglądać w Arkadach Wrocławskich, ale od początku planowaliśmy, że stanie przed Sky Towerem - mówił Sury.

d1aok0z

Jedna z ośmiu

Sury przypomniał, że ta monumentalna praca Salvadora Dali pochodzi z powstałej w latach 1977-1984 serii przedstawień zatytułowanych Profile of Time - Profil Czasu. Stanowi ona rzeźbiarską kontynuację rozważań artysty nad życiem, czasem, przemijaniem, trwałością losu, rozważań zapoczątkowanych powstałym w 1931 r. obrazem "Trwałość pamięci", znanym także pod tytułem "Cieknące zegary". Obraz znajdujący się obecnie w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art należy do najsłynniejszych dzieł malarskich artysty, i jednocześnie jest najbardziej znanym obrazem surrealistycznym na świecie.

- W prezentowanej we Wrocławiu rzeźbie, stanowiącej trzeci egzemplarz odlany z liczącej 8 sztuk edycji, wyraźnie widać powtarzający się motyw rozpuszczającego się zegara, rozłożonego na konarach drzewa. Artysta z dwuwymiarowej pracy malarskiej przeszedł do trójwymiarowej rzeźby. W zarysie drzewa widoczne są analogie do sylwetki człowieka, który stara się uchwycić ulotny czas, nie dający się ująć, przelewający się bezładnie - opowiadał rzecznik.

d1aok0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aok0z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj