Prawie połowa Polaków popiera rząd
W połowie stycznia do zwolenników rządu
Donalda Tuska zaliczyło się 45% respondentów, a 24%
określiło się jako jego przeciwnicy - wynika z najnowszego sondażu
CBOS. Obojętność w stosunku do obecnego rządu wyraziło 28%
badanych.
Poparcie dla rządu wzrosło od grudnia 2008 o 1%, o tyle samo zmniejszyła się grupa przeciwników gabinetu Donalda Tuska, a wzrosła grupa osób wyrażających obojętność.
Poparcie dla rządu przeważa wśród potencjalnych wyborców PO (91% zwolenników, 3% przeciwników, 6% obojętnych) oraz SLD (51% zwolenników, 23% przeciwników, 26% obojętnych).
Wśród osób deklarujących poparcie dla koalicyjnego PSL jest 47% zwolenników obecnego rządu, 33%. przeciwników i 20%. obojętnych.
CBOS zastrzega, że rozkład opinii w elektoratach SLD i PSL należy uznać za przybliżony ze względu na niewielką liczbę ich zwolenników w badanej próbie.
Zwolennicy PiS w większości są przeciwnikami rządu - 61%, poparcie zadeklarowało 15%, a obojętność wyraziło 22%.
Wśród niezdecydowanych, którą partię poprzeć, po 28% było zwolenników jak i przeciwników rządu, a 40% wyraziło obojętność. Z kolei wśród osób niezamierzających głosować, 29% to zwolennicy rządu, 25% - przeciwnicy, a 40% - obojętni.
Wyniki działań rządu dobrze oceniło 48% ankietowanych (wzrost o 3% w stosunku do grudnia 2008); źle - 36% (spadek o 4%), a 16% nie wyraziło opinii w tej kwestii (wzrost o 1%).
Z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk zadowolonych było 52% respondentów, przeciwną opinię wyraziło 35%, a 13% nie miało zdania.
Notowania premier poprawiły się w stosunku do poprzedniego sondażu - z grudnia 2008 r. - o 1%. O tyle samo zmniejszyła się grupa jego krytyków; taka sama pozostała grupa osób, które nie wyraziły opinii.
Według CBOS, zadowolenie z tego, że pracami rządu kieruje Donald Tusk najczęściej wyrażają mieszkańcy największych miast, osoby najlepiej wykształcone i sytuowane.
Szef rząd spotyka się częściej z dezaprobatą niż akceptacją wśród rolników (56%), rencistów (48%) oraz osób najbardziej religijnych, uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (56%).
Nieznacznie poprawiły się w styczniu opinie o polityce gospodarczej rządu.
Zdaniem 43% badanych (wzrost o 2%) polityka ta stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej; przeciwną opinię wyraziło 44% ankietowanych (spadek o 1%); zdania w tej kwestii nie miało 13% (spadek o 1%)
Sondaż został zrealizowany w dniach 9-15 stycznia na liczącej 1089 grupie dorosłych mieszkańców Polski.