Trwa ładowanie...
d1vesft
IAR

Prawie milion podpisów w sprawie edukacyjnego referendum

Mają ponad 900 tysięcy podpisów. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało ich tyle, aby zwrócić się do Sejmu w sprawie zorganizowania referendum edukacyjnego. Dziś w południe jego przedstawiciele dostarczą podpisy na Wiejską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawie milion podpisów w sprawie edukacyjnego referendum
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d1vesft

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia powiedział, że podpisy były zbierane od stycznia. W akcję zaangażowało się kilka tysięcy obywateli, którym nie podoba się - ich zdaniem - byle jak przeprowadzona reforma edukacji. Elbanowski podkreśla, że rząd nie daje odpowiednich finansów na jej przeprowadzenie. Premier obiecuje mniejsze klasy, a w rzeczywistości po roku są one łączone tak, że sześciolatki uczą się razem z siedmiolatkami. To z kolei nie podoba się rodzicom.

To kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców w sprawie zatrzymania reform w edukacji. Dwa lata temu zebrali 347 tysięcy podpisów pod projektem ustawy "Sześciolatki do przedszkola", która zakładała cofnięcie reformy obniżającej wiek szkolny. Stowarzyszenie uważa, że to dzięki temu projektowi udało się przesunąć reformę obniżającą wiek szkolny na 2014 roku.

Teraz zbierane były podpisy w sprawie referendum. Tomasz Elbanowski uważa, że ludzie zobaczyli zły kierunek zmian w polskiej edukacji. Właśnie dlatego w 2012 roku wcześniej do szkoły poszło tylko 17 procent sześciolatków.

d1vesft

Pięć pytań do referendum

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców zaproponowała pięć pytań do referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej" oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych.

Posłowie będą mogli zarządzić referendum uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów. Oznacza to, że większość sejmowa może odrzucić wniosek obywateli o zwołanie referendum. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w przypadku wydłużenia wieku emerytalnego. Sejm odrzucił wtedy wniosek NSZZ Solidarność, poparty 2 milionami podpisów.

Sześciolatki do szkół

d1vesft

Tymczasem wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym we wrześniu 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Rodzice dzieci z drugiego półrocza sami zadecydują, czy chcą wysłać swoje pociechy do szkoły.

Od września 2015 roku już wszystkie sześcioletnie dzieci zasiądą w szkolnych ławkach. Jednocześnie nowelizacja zakłada ograniczenie liczby uczniów w klasach nauczania początkowego do dwudziestu pięciu.

d1vesft

Podziel się opinią

Share
d1vesft
d1vesft
Więcej tematów