Prawie milion osób uczestniczyło w Białym Marszu Wdzięczności
Biały Marsz Wdzięczności za pontyfikat Jana
Pawła II przeszedł z Rynku Głównego na Błonia w
Krakowie. Idący na czele nieśli transparent z napisem: "Ojcze
Święty, dziękujemy". Według szacunków policji, w przemarszu
uczestniczyło około 800 tys. osób.
Marsz w milczeniu wyruszył po godz. 17. spod Bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym, aby przejść "trasą papieską", czyli ulicami: Grodzką, Franciszkańską, Straszewskiego i Piłsudskiego na Błonia, gdzie o godz. 19 rozpoczęła się msza św. dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II.
Wśród uczestników marszu najwięcej było młodych ludzi: uczniów i studentów, ale szli też starsi mieszkańcy miasta, żołnierze w galowych mundurach podhalańczyków i hutnicy. Wiele osób ubranych było na biało, wszyscy mieli białe akcenty, choćby kokardki ze wstążek przypięte do ubrań. Marsz poruszał się w milczeniu, a o uczuciach idących mówiły dziesiątki transparentów "Twoje słowa żyją w nas", "Szukałeś nas, przyszliśmy, a teraz chcemy iść za Tobą Ojcze", "Dziękujemy Ojcze Święty za Twoją obecność wśród nas".
Na kilka chwil uczestnicy marszu zatrzymali się pod papieskim oknem w budynku kurii metropolitalnej na ul. Franciszkańskiej 3. W oknie tym pojawiał się Papież podczas swoich pielgrzymek do Polski. Na chodniku pod oknem przechodzący zostawiali świece i kwiaty.
Następnie wszyscy przeszli na krakowskie Błoniach, gdzie odbywały się papieskie msze. Rozpoczęła się tam msza św. dziękczynna - przewodniczy jej bp Jan Zając, a homilię wygłosi bp Jan Szkodoń. Przy skromnym ołtarzu polowym stoi pusty papieski fotel, a w tle widoczny jest obraz Jezusa Miłosiernego. Po mszy rozpocznie się Apel Jasnogórski, podczas którego zapłoną tysiące świec.
10 ksiąg kondolencyjnych, do których przez ostatnie dni wpisywali się wierni i szaliki klubów piłkarskich - Wisły, Cracovii i Hutnika - były niesione podczas mszy św. na krakowskich Błoniach w procesji z darami.
Młodzi ludzie przynieśli do ołtarza także naczynia z chlebem i winem - symbolizującymi Eucharystię, o której Jan Paweł II ogłaszając Rok Eucharystii pisał, że jest wielką tajemnicą, źródłem jedności Kościoła i powinna być bodźcem do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa.
Z kolei klubowe szaliki to symbol pojednania między kibicami zwaśnionych dotąd drużyn. Do pojednania doszło w miniony poniedziałek podczas mszy św. na stadionie Cracovii.
W ostatnich dniach do ksiąg wyłożonych w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wpisało się ponad 50 tys. osób. Pisali m.in.: "Ojcze Święty, przecież Ty i tak zostaniesz wśród nas na zawsze", "Uczyłeś nas miłości. Kochamy Cię, Janie Pawle Wielki", "Byliśmy z Tobą, jesteśmy, będziemy". Do księgi wyłożonej na Wawelu dokonano wpisów w 11 językach.
Msze święte z udziałem Papieża były odprawiane na Błoniach w latach: 1979, 1983, 1987, 1997 i 2002. Dla upamiętnienia wizyt Papieża w Krakowie na Błoniach stanął ważący blisko 26 ton granitowy głaz przywieziony z Tatr z napisem: "Ty jesteś skałą". Po śmierci Jana Pawła II każdego dnia gromadzą się w tym miejscu tysiące osób, które palą znicze, składają kwiaty i modlą się.
Czwartkowy marsz nawiązuje do Białego Marszu, jaki 24 lata temu zorganizowali krakowscy studenci na wieść o zamachu na Jana Pawła II.
Po zamachu na życie Ojca Świętego - 13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra w Rzymie - studenci Krakowa na znak protestu przeciwko złu na świecie odwołali Juwenalia i zorganizowali w Krakowie, w duchowej jedności z Ojcem Świętym, Biały Marsz.
Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców miasta w milczeniu przeszło 17 maja 1981 roku z krakowskich Błoń (miejsca mszy odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski) do Rynku Głównego, gdzie metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski odprawił mszę. Modlono się w intencji cierpiącego Ojca Świętego i umierającego w Warszawie prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.