Dziki opanowują Kraków. Zapytano o nie mieszkańców
W ostatnim czasie mieszkańcy Krakowa coraz częściej spotykają w różnych dzielnicach miasta dziki. W związku z tym, pojawiło się pytanie, jak krakowianie reagują na obecność tych zwierząt w najbliższym otoczeniu. Sprawę postanowili zbadać studenci z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Celem badania prowadzonego przez studentów jest sprawdzenie, jak mieszkańcy miasta postrzegają obecność dzików oraz tego, w których miejscach najczęściej zwierzęta te są spotykane. Autorzy projektu podkreślają, że chcą w ten sposób zbadać relacje między ludźmi a dzikami, oraz zrozumieć, jakie emocje towarzyszą takim spotkaniom.
Opiekun naukowy badania, dr Joanna Tusznio, zaznaczyła, że jednym z efektów projektu będzie mapa emocji spotkań z dzikami, która pokaże, gdzie te zwierzęta są pozytywnie lub negatywnie odbierane przez mieszkańców. Badacze sprawdzą również bardziej teoretyczne zagadnienia, takie jak wpływ wartości związanych z przyrodą na odbiór spotkania z dzikami.
W ramach badania przeprowadzana jest ankieta, w której uczestnicy odpowiadają na pytania dotyczące swoich doświadczeń i opinii na temat dzików. Istotną kwestią jest, aby krakowianie wskazali miejsca, w których zwierzęta te są regularnie widywane. Ankietowani mają także podzielić się swoimi poglądami na temat dzików.
Redakcja portalu lovekrakow.pl poprosiła straż miejską o komentarz w kwestii interwencji w sprawie dzików w mieście. Marek Anioł ze Straży Miejskiej wyjaśnił, że jednostka jedynie przyjmuje zgłoszenia o pojawiających się w mieście zwierzętach. W kolejnym kroku przekazują taką informację specjalistom, którzy zajmują się odławianiem dzików w Krakowie. Zalicza się do nich m.in. Centrum Hodowlane Tomaszowice, działające na mocy podpisanej umowy z miastem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Starorzecze Noteci wyschło. "Sytuacja stała się tragiczna"
Warto przypomnieć, że na początku lutego prezydent Jacek Majchrowski powołał specjalny zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie Krakowa. W składzie zespołu znajdują się przedstawiciele magistratu, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, policji oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Źródło: lovekrakow.pl