Trwa ładowanie...
dfhpnay
kleszcz

Prawdziwa inwazja kleszczy w Małopolsce. Dane są zatrważające

Kleszcze w Małopolsce to już prawdziwa plaga. Statystyki są zatrważające. Już są informacje o niepokojąco wysokiej liczbie zachorowań na boreliozę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kleszcze. To dopiero początek "sezonu"
Kleszcze. To dopiero początek "sezonu" (East News)
dfhpnay

Tylko od stycznia do końca maja 2019 r. wykryto 831 zachorowań na boreliozę w regionie małopolskim - informuje portal krakow.naszemiasto.pl. A trzeba pamiętać, że właśnie zaczynamy najniebezpieczniejsze miesiące, czyli czerwiec i lipiec. To właśnie wtedy jest zwykle najwięcej zachorowań na groźną boreliozę, przenoszoną przez kleszcze.

W całym 2018 roku w Małopolsce stwierdzono 3641 zachorowań - co było najwyższym wynikiem w kraju. Liczba ta niestety z roku na rok rośnie.

Jacek Żak, rzecznik Wojewózkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w rozmowie z portalem przyznaje, że "zapadalność na boreliozę w woj. małopolskim jest znacząco wyższa od notowanej w kraju".

dfhpnay

Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska w swoim raporcie ostrzega przed rozprzestrzenianiem się kleszczy. Jest to jednak nieuniknione. Wpływ na to mają: gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy, wilgoć, zacieranie się pór roku, czyli zjawiska, które obserwujemy obecnie.

Kleszcze i borelioza

Przypomnijmy, że nie każde ugryzienie przez kleszcza wywoła boreliozę, ale zawsze lepiej jest zrobić profilaktyczne badania. Jeśli pojawi się rumień na skórze po ugryzieniu kleszcza – należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię. Im później się ją rozpocznie, tym większe ryzyko, że leczenie będzie nieskuteczne.

dfhpnay

Pamiętaj, że jeśli kleszcz ma styczność z organizmem człowieka 24–48 godzin, ryzyko wystąpienia choroby jest większe. Ponadto trzeba pamiętać, że nie wszystkie kleszcze noszą w sobie chorobę. W ocenie tego, czy zostaliśmy zakażeni, ma też znaczenie miejsce, w które ugryzł nas kleszcz. Ryzyko zakażenia zwiększa się przy ugryzieniu delikatnej skóry, np. w zgięciach kolan albo łokci.

Zobacz także: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfhpnay

Podziel się opinią

Share
dfhpnay
dfhpnay
Więcej tematów