Prawa pacjenta - kontrowersyjny rzecznik
Minister zdrowia Mariusz Łapiński nie wyklucza że po protestach samorządu lekarskiego wycofa się z powołania Ryszarda Frankowicza na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta. Tak wynikało z przemówienia wiceminister zdrowia Ewy Kralkowskiej do delegatów VI zjazdu lekarzy, który odbywa się w Warszawie.
15.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W piątek w kuluarach zjazdu lekarze nie kryli oburzenia decyzją ministra, który w czwartek poinformował o powołaniu doktora Frankowicza na stanowisko szefa biura praw pacjenta. Biuro miało działać od 1 stycznia 2002 r. przy Ministerstwie Zdrowia.
Lekarze twierdzą, że Frankowicz podczas spraw sądowych broni pacjentów w nieuzasadnionych sytuacjach. Ich zdaniem, ta sytuacja podważa zaufanie pacjentów do przedstawicieli tego zawodu.
Lekarze chcieli przyjąć podczas zjazdu uchwałę w tej sprawie. Mają jednak nadzieję, że minister zmieni swoją decyzję. Według Kralkowskiej, szef resortu zdrowia nie wiedział, że Ryszard Frankowicz jest dla środowiska medycznego osobą kontrowersyjną.
Frankowicz jest prezesem Stowarzyszenia Praw Pacjenta, które działa od 1996 roku. Zostało założone w Tarnowie w woj. małopolskim. Liczy 700 członków.(kar)