Trwa ładowanie...
20-03-2014 10:45

Prasa USA: groźby Kremla należy traktować poważnie

Ani USA ani UE nie mogą manifestować politycznych podziałów w stosunku do Rosji; wystąpień Władimira Putina nie należy zbywać uwagami o paranoi; część z tego, co mówi trzeba traktować poważnie i uznać za realne groźby - piszą amerykańskie dzienniki.

Prasa USA: groźby Kremla należy traktować poważnieŹródło: AFP
d4fbcau
d4fbcau

"Łatwo byłoby zbyć argumenty, którymi szermuje prezydent Rosji Władimir Putin broniąc aneksji Krymu, jako niepoważne", gdy w swym wtorkowym wystąpieniu Putin powiedział, że rząd w Kijowie opanowali "nacjonaliści, neonaziści, rusofobi i antysemici". Łatwo byłoby zareagować tak jak sekretarz stanu USA John Kerry, który uznał, że teorie spiskowe rosyjskiego prezydenta "nie przystają do rzeczywistości" - pisze "Washington Post" w artykule redakcyjnym.

"Ale jest rzeczą konieczną brać część z tego co mówi Putin całkiem poważnie, ponieważ są to wyrażone implicite groźby, stanowiące zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy i świata" - uważa "WP".

Gdy rosyjski prezydent ogłasza, że upadek ZSRR sprawił, iż "naród rosyjski jest jedną z najbardziej - jeśli nie najbardziej - podzieloną przez granice państwowe grupą etniczną świata" to należy rozumieć, że sugeruje on, iż Moskwa ma prawo interweniować wszędzie, gdzie - jej zdaniem - zagrożone są interesy rosyjskiej mniejszości - ostrzega dalej waszyngtoński dziennik.

Zachodni politycy zdają się stawiać na to, że te groźby się nie zmaterializują. "Ale przecież zaledwie tydzień temu mówili, że nie sądzą, by Moskwa posunęła się szybko do aneksji Krymu" - przypomina "WP".

d4fbcau

"Mamy do czynienia z międzynarodowym kryzysem" - wtóruje "New York Times" w artykule redakcyjnym. Należy to potraktować poważnie i z pewnością nie jest to moment, kiedy w Waszyngtonie partie polityczne powinny się przerzucać winą za rozzuchwalenie Kremla - pisze "NYT".

Również nie jest to moment na odsłanianie podziałów wewnątrz Unii Europejskiej. "Z całą pewnością gdy minister spraw zagranicznych Francji (Laurent Fabius) mówi, że Rosja została zawieszona w prawach członka G8, kanclerz Niemiec (Angela Merkel)
, że nie została, a brytyjski premier (David Cameron)
, że zostanie zawieszona, jeśli podejmie kolejne kroki przeciwko Ukrainie, to jest manifestowanie braku koordynacji i jedności, na które Putin bardzo liczył" - czytamy w artykule redakcyjnym.

Amerykańscy politycy i liderzy partyjni nie mogą teraz blokować sobie nawzajem inicjatyw ustawowych, opóźniając przyznanie pomocy finansowej Ukrainie - wzywa "NYT".

d4fbcau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbcau
Więcej tematów