Trwa ładowanie...
dm3g6f7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prasa niemiecka: celem sankcji obrona Europy, a nie nawrócenie Putina

Niemiecki dziennik "Suedeutsche Zeitung" napisał w środę, że celem zachodnich sankcji nie powinna być dłużej chęć nawrócenia prezydenta Władimira Putina, lecz obrona Europy przed Rosją. Wybierając konfrontację z Zachodem, Putin przesądził o swoim końcu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev / Ria Novosti)
dm3g6f7

"Rosyjskie kierownictwo, a ostatnio także większość obywateli (Rosji), żyje w innej rzeczywistości niż ludzie w pozostałych krajach Europy" - czytamy komentarzu opublikowanym w środę na łamach największej niemieckiej gazety opiniotwórczej.

Niemal dwie trzecie Rosjan wierzy, że to Zachód wywołał wojnę na Ukrainie. Ponad 70 proc. uważa, że I wojnę światową sprowokowały Stany Zjednoczone. Każdy, kto kwestionuje ten obraz świata, traktowany jest jak wróg - podkreśla komentator.

"Jaki wniosek należy wyciągnąć z tej sytuacji?" - pyta "SZ". Celem zachodnich sankcji nie powinna być dłużej chęć nawrócenia Putina. Każda kolejna decyzja o sankcjach interpretowana jest w Rosji jako dowód na to, że Zachód chce "rzucić Rosję na kolana".

dm3g6f7

Zdaniem "SZ" restrykcje handlowe powinny zmierzać do innego celu - do ochrony Europy. W żadnym wypadku Rosja nie powinna mieć możliwości dalszego dozbrajanie się - uważa komentator.

Dziennikarz przyznaje, że miliard euro za lotniskowiec klasy Mistral jest dla stoczniowców we Francji "kwestią być, albo nie być". Dla prezydenta Francji Francois Hollande'a obrona miejsc pracy jest kwestią, która może rozstrzygnąć o jego politycznej przyszłości. Dlatego Europa musi znaleźć sposób, by równomiernie rozłożyć straty, które mogą powstać w przypadku unieważnienia transakcji - postuluje "SZ". W porównaniu z miliardami wydanymi na obronę waluty euro, jeden miliard jest kwotą, z którą UE może sobie poradzić - pisze komentator, dodając, że "chodzi o bezpieczeństwo i obronę wolności w Europie". Jego zdaniem NATO mogłoby kupić Mistrale.

Nie sposób wyobrazić sobie w dającym się przewidzieć czasie powrotu do dawnych relacji z Putinem - czytamy w "SZ". "To rosyjskie kierownictwo świadomie podjęło decyzję (przeciwko Zachodowi)" - podkreśla niemiecki dziennikarz. Jak dodaje, dla Putin ta decyzja oznacza "początek jego końca". "Nie wiadomo, ile czasu upłynie, zanim Rosjanie będą mieli dość samoizolacji. Pewne jest, że ten moment nadejdzie. Ten, kto przyjdzie po Putinie, nie musi być wcale łatwiejszy w obcowaniu. Świat musi się także na to przygotować" - konkluduje "Sueddeutsche Zeitung".

dm3g6f7

Podziel się opinią

Share

dm3g6f7

dm3g6f7
Więcej tematów