Prapremiera oratorium "Psałterz wrześniowy"
Prapremiera oratorium "Psałterz wrześniowy"
poety Zbigniewa Książka i kompozytora Piotra Rubika odbyła się w
Kielcach, w piątą rocznicę ataku terrorystów na
wieże World Trade Center w Nowym Jorku.
W hali sportowej przy ul. Bocznej oratorium wysłuchało 2,5 tysiąca zaproszonych gości. Osoby, dla których zabrakło miejsca na hali, mogły obejrzeć koncert na telebimie ustawionym na sąsiadującym z halą stadionie. Publiczność podziękowała artystom owacjami na stojąco.
Piotr Rubik podkreślił, że było to wyjątkowe wykonanie "Psałterza" w szczególnym dniu. Oznajmił, że ze względu na datę zmieniono zakończenie oratorium; zamiast "Psalmu apokaliptycznego" na koniec zabrzmiała cisza. Kompozytor podziękował prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu, dzięki któremu powstały oratoria.
"Psałterz wrześniowy" składa się z trzech części. Pierwsza - Armagedon - opisuje okrucieństwa naszego świata, m.in. tragedie, które wydarzyły się przed laty w Polsce, USA, Madrycie, Biesłanie, Londynie.
W "Psalmie z krzakami czarnych jeżyn", przypominającym serię historycznych tragedii wrześniowych, autor napisał m.in.: "Bukiet piwonii dla dziewczyny/ Wrzesień z Hitlerem i Stalinem/ Światowy szyk Zakopanego/ Wrześniowy pogrzeb Witkacego". Słowa refrenu brzmią: "Wrześnie z krzakami czarnych jeżyn/ Wrześnie jak niemy płacz psałterza..." Dalej artyści śpiewają: "Lasy, co kosze grzybów dają/ Wrzesień, Dagestan i Basajew/ Ciężarne cierpkim jabłkiem sady/ Wrzesień z początkiem intifady/. Babcia co odebrała rentę/ Wrzesień i trupy w World Trade Center/ Chrupkie pieczywo na śniadanie/ Wrzesień i z kosą śmierć w Biesłanie".
W drugiej części oratorium pada pytanie, gdzie były anioły, gdy wydarzyły się te straszne rzeczy, zaś trzecia - to przesłanie, które mówi, że jedynym sposobem na to, aby ludzie nie krzywdzili się nawzajem, jest miłość.
W oratorium wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata - przygotowane przez Ewę Robak oraz soliści: Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Dorota Marczyk, Przemysław Branny, Janusz Radek i Maciej Miecznikowski. W rolę narratora wcielił się Igor Michalski.
Przed koncertem odsłonięto pomnik "Homo Homini" autorstwa prof. Adama Myjaka. Monument jest hołdem złożonym ofiarom terroryzmu i protestem przeciwko zbrodniom.
Oratorium "Psałterz wrześniowy" to ostatnia część "Tryptyku Świętokrzyskiego", którego pomysłodawcą jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Cykl otwiera "Świętokrzyska Golgota", która miała premierę w kwietniu 2004 roku w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Jako drugie powstało "Tu es Petrus" - oratorium stworzone na cześć Jana Pawła II i ukończone tuż po jego śmierci. Po raz pierwszy zaprezentowane zostało w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni 14 maja 2005 roku.