Trwa ładowanie...
d2t5cfw
21-07-2006 05:30

Pranie brudnych pieniędzy coraz częstsze

Rośnie liczba przestępstw prania brudnych
pieniędzy, informuje "Gazeta Prawna". Tylko w tym roku Generalny
Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) zarejestrował ponad 67 tys.
informacji o transakcjach uznanych za podejrzane. Część z nich
była związana z rajami podatkowymi.

d2t5cfw
d2t5cfw

W 2005 r. zapadło w tego rodzaju sprawach 161 wyroków, tj. siedmiokrotnie więcej niż w 2001 roku, kiedy sądy ukarały 21 przestępców. Jednak jak szacują eksperci wzrost wykrytych spraw nie przekłada się na rzeczywistą skalę tego zjawiska, gdyż wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest bardzo trudna.

Nie pomagają wydawane od wielu lat przepisy mające uniemożliwiać przestępcze wykorzystywanie krajów uznawanych za raje podatkowe. Nawet gdy odpowiednie służby stwierdzą, że określone operacje finansowe noszą znamiona przestępstwa, samo ich ściganie jest niezwykle trudne.

Praniu pieniędzy w rajach podatkowych sprzyja Internet. Tylko od lipca do grudnia 2005 r. przeprowadzono 165 kontroli skarbowo- podatkowych w zakresie handlu przez internet, z czego 86 zakończyło się ustaleniami, że kwota uszczupleń podatkowych wyniosła z tego tytułu 980 tys. zł. (PAP)

d2t5cfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t5cfw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj