Trwa ładowanie...
ycipk-19nfjy

Praga. Powstanie promenada imienia Pawła Adamowicza

Czesi upamiętnią zamordowywanego prezydenta Gdańska. Aleja w praskim parku Riegrovy Sady w Pradze otrzyma nazwę promenady Pawła Adamowicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie promenada imienia Pawła Adamowicza
Będzie promenada imienia Pawła Adamowicza (PAP)
ycipk-19nfjy

O tej decyzji poinformował w czwartek rzecznik władz czeskiej stolicy Vit Hofman. Zanim jednak dojdzie do zmiany, nazwę musi jeszcze zatwierdzić praska rada miejska.

Park Riegrovy Sady znajduje się w dzielnicy Vinohrady. Promenada Pawła Adamowicza będzie sąsiadować z ulicą Chopina i Polską. To miejsce wybrano w wyniku konsultacji z polską ambasador w Republice Czeskiej Barbarą Ćwioro i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

- Uważam, że została wybrana wystarczająco stosowna lokalizacja, godna dziedzictwa tak wybitnego liberalnego polityka i prezydenta miasta, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo społeczne i w dziedzinie praw człowieka - oświadczył prezydent Pragi Zdeniek Hrzib.

ycipk-19nfjy

- Cieszymy się z podjęcia szybkiej decyzji i otwartej konsultacji różnych pomysłów lokalizacji z nami. Wybrano miejsce nie na peryferiach, ale w centrum, które jest często odwiedzane - stwierdziła z kolei ambasador Ćwioro.

Zobacz także: Raport dotyczący pedofilli w Kościele. Episkopat podaje konkretne liczby

ycipk-19nfjy

Wymowna data nadania imienia

Były sekretarz Vaclava Havla był pomysłodawcą upamiętnienia Pawła Adamowicza w Pradze. Vladimir Hanzel stwierdził należy w taki sposób uhonorować człowieka, dzięki któremu pierwszą na świecie ulicą Vaclava Havla stała się jedna z ulic w Gdańsku.

Wszystko wskazuje na to, że oficjalnie promenada zyska nowe imię 4 czerwca. W 30 rocznicę planowana jest uroczystość nadania imienia przez czeskie władze. Na to wydarzenie ma zostać zaproszona nowozaprzysiężona prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

ycipk-19nfjy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: polsatnews.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-19nfjy

ycipk-19nfjy
ycipk-19nfjy