Qaqwqwrqw

Praga. Powstanie promenada imienia Pawła Adamowicza

Czesi upamiętnią zamordowywanego prezydenta Gdańska. Aleja w praskim parku Riegrovy Sady w Pradze otrzyma nazwę promenady Pawła Adamowicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie promenada imienia Pawła Adamowicza
Będzie promenada imienia Pawła Adamowicza (PAP)
Qaqwqwrqw

O tej decyzji poinformował w czwartek rzecznik władz czeskiej stolicy Vit Hofman. Zanim jednak dojdzie do zmiany, nazwę musi jeszcze zatwierdzić praska rada miejska.

Park Riegrovy Sady znajduje się w dzielnicy Vinohrady. Promenada Pawła Adamowicza będzie sąsiadować z ulicą Chopina i Polską. To miejsce wybrano w wyniku konsultacji z polską ambasador w Republice Czeskiej Barbarą Ćwioro i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

- Uważam, że została wybrana wystarczająco stosowna lokalizacja, godna dziedzictwa tak wybitnego liberalnego polityka i prezydenta miasta, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo społeczne i w dziedzinie praw człowieka - oświadczył prezydent Pragi Zdeniek Hrzib.

Qaqwqwrqw

- Cieszymy się z podjęcia szybkiej decyzji i otwartej konsultacji różnych pomysłów lokalizacji z nami. Wybrano miejsce nie na peryferiach, ale w centrum, które jest często odwiedzane - stwierdziła z kolei ambasador Ćwioro.

Zobacz także: Raport dotyczący pedofilli w Kościele. Episkopat podaje konkretne liczby

Qaqwqwrqw

Wymowna data nadania imienia

Były sekretarz Vaclava Havla był pomysłodawcą upamiętnienia Pawła Adamowicza w Pradze. Vladimir Hanzel stwierdził należy w taki sposób uhonorować człowieka, dzięki któremu pierwszą na świecie ulicą Vaclava Havla stała się jedna z ulic w Gdańsku.

Wszystko wskazuje na to, że oficjalnie promenada zyska nowe imię 4 czerwca. W 30 rocznicę planowana jest uroczystość nadania imienia przez czeskie władze. Na to wydarzenie ma zostać zaproszona nowozaprzysiężona prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: polsatnews.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw