Trwa ładowanie...
04-06-2010 07:26

Pracowniku, nie schudniesz? Zapłacisz

Już co trzecia firma w USA płaci lub zamierza płacić swoim pracownikom za to, by schudli - pisze "Rzeczpospolita". W kraju, gdzie dwie trzecie mieszkańców ma problemy z nadwagą lub otyłością, przynosi to jednak mierne efekty. Okazuje się bowiem, że lepsze rezultaty przynosi finansowe karanie otyłych osób.

Pracowniku, nie schudniesz? ZapłaciszŹródło: AFP, fot: William West
d2a1lxe
d2a1lxe

Najwięcej swoim pracownikom za zrzucenie zbędnych kilogramów zaproponowała firma OhioHealth - aż 500 dolarów. Aby je zgarnąć, trzeba było zaopatrzyć się w krokomierz i jak najwięcej chodzić w towarzystwie tego urządzenia. Im więcej kroków pracownik wykonał, tym więcej pieniędzy dostawał. Wśród firm płacących za schudnięcie jest również m.in IBM.

Jednak część ekspertów sceptycznie podchodzi do tego pomysłu, bowiem badania pokazują, że nagradzanie za schudnięcie jest mało efektywne. Obrońcy tej strategii walki z otyłością powołują się z kolei na większe badania, dotyczące efektów finansowej gratyfikacji osób próbujących rzucić palenie. Kilkaset dolarów nagrody prawie trzykrotnie zwiększyło wskaźnik palaczy, którym udało się pokonać nałóg.

- Walka z jedzeniem jest niestety trudniejsza niż z nałogiem palenia - komentuje Steven Kelder, profesor epidemiologii ze School of Public Health Uniwersytetu Teksańskiego. - Choćby dlatego, że ludzie palić nie muszą, a jeść owszem.

Niektórzy specjaliści sugerują, że lepsze efekty mogłoby przynieść nie finansowe nagradzanie, ale karanie osób z nadwagą. Osoby otyłe podpisywałyby umowę, w której zobowiązałyby się zgubić w określonym czasie konkretną liczbę kilogramów. Jeśli to im się nie uda, stracą pieniądze, które zostały na ten cel zdeponowane.

Podobne rozwiązanie zastosowała jedna z firm. Jej pracownicy schudli średnio dwa kilogramy i był to wynik kilkakrotnie lepszy niż pracowników, którym płacono - pisze "Rzeczpospolita".

d2a1lxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a1lxe
Więcej tematów