ycipk-5yc8ir

Pracownik Czerwonego Krzyża porwany w Sudanie

Francuski pracownik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Gauthier Lefevre został uprowadzony w południowym regionie Sudanu, Darfurze - poinformowała organizacja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pracownik Czerwonego Krzyża porwany w Sudanie
(AFP PHOTO/UNMIS, Fot: Tim McKulka)
ycipk-5yc8ir

Czerwony Krzyż nie wie, kim są porywacze, ani jakie są ich motywy. Lefevre został porwany około godz. 12 czasu miejscowego (godz. 11 czasu polskiego) w rejonie miasta Al-Dżunajna w pobliżu granicy z Czadem. Jechał jednym z dwóch wyraźnie oznakowanych pojazdów należących do organizacji.

"MKCK apeluje o jak najszybsze i bezwarunkowe wypuszczenie swojego porwanego pracownika" - wzywa organizacja w oświadczeniu.

Do porwania doszło zaledwie kilka dni po tym, gdy w tym samym regionie, po 100 dniach, uwolnieni zostali pochodzący z Irlandii i Ugandy pracownicy organizacji pomocowej Goal.

ycipk-5yc8ir

W tym roku w Darfurze doszło do fali porwań. W większości ich sprawcami są młodzi uzbrojeni ludzie żądający okupu. W rękach porywaczy wciąż przebywają dwaj żołnierze z wojsk pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej.

Organizacje pomocowe twierdzą, że od czasu, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w marcu nakazał aresztowanie sudańskiego prezydenta Omara Hasana al-Baszira, spotykają się w Darfurze z coraz większa wrogością.

ONZ szacuje, że od rozpoczęcia w 2003 roku konfliktu w Darfurze, kiedy w większości niearabscy mieszkańcy regionu zbuntowali się przeciwko władzom centralnym, zginęło tam około 300 tys. ludzi, a ponad 2 mln musiały opuścić swoje domy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-5yc8ir

ycipk-5yc8ir
ycipk-5yc8ir