Trwa ładowanie...
d2km1gf

Pracownicy sezonowi we Francji to w większości Polacy

Polacy są najliczniejszą grupą pracowników
sezonowych we Francji - wynika z raportu o imigracji w tym kraju
opublikowanego przez Wysoką Radę ds. Integracji.

d2km1gf
d2km1gf

Według raportu, opartego na danych za rok 2006, widoczny jest powolny wzrost liczby imigrantów przybywających do Francji w celach zarobkowych. Jednak nadal ponad połowa legalnych imigrantów to osoby osiedlające się we Francji z powodów rodzinnych - zwłaszcza Algierczycy, Marokańczycy i Turcy.

W 2006 roku tylko co szósty obcokrajowiec otrzymał pozwolenie na pobyt we Francji z powodów zawodowych. W tej grupie 43% stanowili pracownicy sezonowi. Właśnie wśród nich - precyzuje raport - większość stanowili Polacy, zatrudnieni przy zbiorze owoców, warzyw i winobraniu. Dotyczyło to w 2006 roku około 10 tysięcy polskich pracowników.

Choć to znaczna liczba, to Francja jest wciąż jednym z mniej popularnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków w Unii Europejskiej. Przyczyną są problemy w zatrudnieniu na stałe polskich pracowników.

Od 2006 roku Francja zniosła niektóre ograniczenia w dostępie do swego rynku pracy dla obywateli nowych państw Unii, w tym Polski. Od początku tego roku ułatwiony dostęp obejmuje 150 zawodów w 17 sektorach gospodarki.

d2km1gf

Dzięki ułatwieniom pracodawca, który chce zatrudnić Polaka nie musi udokumentować, że nie mógł znaleźć kandydatów na proponowane stanowisko spośród bezrobotnych obywateli francuskich. Polscy pracownicy są jednak nadal zobowiązani do posiadania pozwolenia na pracę i karty pobytu. (tbe)

Szymon Łucyk

d2km1gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2km1gf
Więcej tematów