Trwa ładowanie...

Pracodawca zapłacił za twój obiad? Powinieneś odprowadzić podatek

Krajowa Informacja Skarbowa wydała zaskakującą interpretację, w której uznała posiłek w części lub całości opłacony przez pracodawcę za przychód pracownika. To oznacza, że ten powinien zapłacić podatek od zjedzonego w pracy obiadu.

Od obiadu w pracy trzeba zapłacić podatek Od obiadu w pracy trzeba zapłacić podatek Źródło: Pixabay
dqpboo9

Pracodawcy często decydują się na opłacanie w części lub całości posiłków dla pracowników. Traktują to jako dodatkową zachętę, która ma zachęcić i pokazać, że są lepsi od konkurencji, a także zaoszczędzić czas, który pracownik poświęciłby na przerwę obiadową, szukają restauracji i zamawiając posiłek na własną rękę.

Portal Prawo.pl zauważył, że Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, w której zmieniła swoje dotychczasowe podejście do posiłków fundowanych przez pracodawcę. Okazuje się, że obiad w części lub całości sfinansowany przez pracodawcę stanowi dla pracownika przychód, od którego należy odprowadzić podatek.

"Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że koszty wyżywienia pracownik musi ponosić niezależnie od tego, czy jest w pracy, czy w domu. Zatem wartość dofinansowania posiłku jest wydatkiem ponoszonym przez pracodawcę w interesie pracownika i w ten sposób stanowi dla pracownika korzyść, ponieważ nie musi on w czasie pracy ponosić całkowitych wydatków na wyżywienie (które tak czy inaczej by ponosił)" - pisze Krzysztof Koślicki dla portalu Prawo.pl.

Zobacz także: Burza po wywiadzie Mateusza Morawieckiego dla "Financial Times". Adam Bielan tłumaczy

Co mówi prawo o podatkach za darmowe posiłki w pracy?

Mecenas Aneta Skowron w rozmowie z dziennikarzem Prawo.pl stwierdziła, że trudno ustalić, czy finansowanie posiłków jest świadczeniem w interesie pracowników, czy pracodawcy.

dqpboo9

Trybunał Konstytucyjny dotąd nie rozstrzygnął jednoznacznie tej kwestii. Z kolei Krajowa Informacja Skarbowa wydała kilka sprzecznych ze sobą interpretacji, w których uznała, że należy odprowadzić podatek od sponsorowanego przez firmę obiadu, ale już nie od pączków lub obiadu utrzymanego za nadgodziny.

"Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy w kancelarii TAX PFK, apeluje więc do ustawodawcy, aby przeanalizował możliwości kompleksowego rozwiązania problemu nieodpłatnych świadczeń dla pracowników" - czytamy na portalu Prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqpboo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpboo9
Więcej tematów