Pozytywne zaskoczenie
Jako zaskakującą określił decyzję unieważnienia przez Ministerstwo Skarbu Państwa przetargu na sprzedaż akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych prezes WSiP, Jan Rurański.
"To zaskakująca decyzja i o tyle dla spółki niekorzystna, że wydłuża proces prywatyzacji, z drugiej strony prywatyzacja przez giełdę jest dobrym pomysłem. Sam byłem jej zwolennikiem od dawna" - powiedział Rurański.
Rurański uważa, że nie jest ważne jaką metodę prywatyzacyjną wybierze Ministerstwo Skarbu Państwa, ważne jest, by do prywatyzacji doszło.
"WSiP nie potrzebuje inwestora branżowego, czy know-how. Jest to firma, która sama dobrze wie jak wydawać podręczniki. Prywatyzacja jest potrzebna, by usprawnić zarządzanie spółką. Po prostu łatwiej zarządza się spółką giełdową niż państwową" - wyjaśnił Rurański.
WSiP wydały w minionym roku 401 tytułów książek (w tym 227 wznowień), 38 pozycji multimedialnych (kasety, płyty CD, CD-ROM) oraz 63 numery czasopism. Przychody spółki ze sprzedaży w 2001 roku przekroczyły 197 mln zł, a zysk netto ponad 17 mln złotych.