Pozytywna opinia komisji sejmowej nt kandydatów na sędziów TK
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała pozytywnie kandydatury prof. Andrzeja Rzeplińskiego i prof. Andrzeja Jana Sokali na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatury te zgłosiły odpowiednio PO i LiD.
07.12.2007 | aktual.: 07.12.2007 13:45
Za wydaniem pozytywnej oceny opowiedziało się 12 posłów, 6 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
W grudniu upływa dziewięcioletnia kadencja sędziego TK prof. Jerzego Ciemniewskiego.
Podczas posiedzenia Komisji kandydaci odpowiadali na pytania posłów. Prof. Rzepliński wskazywał na potrzebę poprawy organizacji pracy Trybunału, tak by sprawy były rozpatrywane szybciej. Zwracał uwagę, że obecnie rośnie liczba spraw i pojawiają się zaległości.
Według prof. Sokali, obecna pozycja Trybunału jest - jak powiedział - wystarczająca, choć można byłoby poszerzyć kompetencje Trybunału o dokonywanie wykładni prawa.
58-letni Rzepliński skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia doktoranckie z zakresu kryminologii w Instytucie Nauk Prawnych PAN. W latach 70. odbył aplikację prokuratorską. W 1975 r. zaczął pracę jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1992 r. został profesorem UW. W 1992 r. wpisano go na listę adwokatów. W latach 1992-1995 był ekspertem ds. konstytucyjnych Kancelarii Prezydenta RP.
W wielu stowarzyszeniach, fundacjach i organizacjach sprawował lub sprawuje funkcje kierownicze w tym m.in. Komitecie Helsińskim. Jest członkiem zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ. W 2000 r. prezydent RP nadał mu tytuł profesora prawa.
Był doradcą prezesa IPN Leona Kieresa oraz ekspertem komisji parlamentarnych. Współtworzył m.in. konstytucję RP, ustawę lustracyjną oraz ustawę o IPN.
Gdy w styczniu 1998 r. Rzepliński był kandydatem Unii Wolności na Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do wyboru zabrakło mu dwóch głosów. W lipcu 2005 r. Sejm wybrał Rzeplińskiego, który kandydował z poręki PO, na Rzecznika Praw Obywatelskich, ale wybór ten zablokował Senat. Ostatecznie RPO został Janusz Kochanowski. Od 1971 do 1981 r. Rzepliński był członkiem PZPR, z partii usunęły go jej władze. Od 1980 do 1989 r. należał do NSZZ "Solidarność", a od 1995 do 1996 roku był członkiem Ruchu Stu.
52-letni Sokala skończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1989 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1999 r. doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa rzymskiego. Jest profesorem nadzwyczajnym UMK.
W latach 1980-1981 odbył aplikację sądową. Od 1981 r. w Katedrze Prawa Rzymskiego UMK wykłada prawo rzymskie i prawo wyborcze. Od 2005 r. jest dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych oraz Komisji Praw Antycznych przy Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk. W 2003 r. Sejm wybrał go na sędziego Trybunału Stanu.
Sędziego Trybunału wybiera Sejm na 9 lat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Kandydatów przedstawia co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu.