Trwa ładowanie...

Poznaniacy pokochali rowery miejskie - padł nowy rekord

W 2015 r. rowery miejskie w Poznaniu wypożyczono aż 123 tys. razy. To ponad dwa razy więcej razy niż w 2014 r. Najczęściej uczęszczaną trasą przez użytkowników okazał się odcinek od ul. Półwiejskiej do ronda Rataje.

Share
Poznaniacy pokochali rowery miejskie - padł nowy rekord
Źródło: ZTM Poznań, Fot: Maciej Sobczyk
d2hdoi4

30 listopada zakończył się czwarty sezon funkcjonowania systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego. Był to sezon wyjątkowy, ponieważ władze miasta zdecydowało się zwiększyć liczbę zarówno stacji jak i rowerów. W tej chwili na terenie Poznania znajduje się aż 37 miejsc, skąd można wypożyczyć w sumie aż 440 jednośladów. Tylko trzy miasta w Polsce mają bardziej rozbudowane systemy rowerów miejskich.

Więcej stacji przełożyło się na więcej użytkowników. W tym roku zanotowano aż 123 tys. wypożyczeń. Dla porównania w 2014 r. było ich nieco ponad 56 tys. Rekordowo dużo, bo aż 14 tys. nowych osób postanowiło też zarejestrować się w systemie, by móc skorzystać z rowerów.

d2hdoi4

Na dodatek w tym roku stacje wyposażono też w nowy system zabezpieczeń, a nowe lokalizacje w ekrany dotykowe oraz możliwość płacenia za wypożyczenia z wykorzystaniem terminali płatniczych. Dzięki temu poznański system stał się najnowocześniejszą inwestycją tego typu w Polsce.

- Cieszymy się, że znaczna rozbudowa systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego spotkała się tak dużym, pozytywnym oddźwiękiem wśród użytkowników - mówi Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - W ten sposób aktywnie promujemy ekologiczne przemieszczanie się po stolicy Wielkopolski. Mamy plany dalszego, systematycznego rozwoju systemu – dodaje.

Ze statystyk firmy Nextbike, operatora systemu widać też wyraźnie, że dla wielu poznaniaków rower miejski stał się codziennym środkiem poruszania się po Poznaniu. Rekordzista w 2015 r. wypożyczył jednoślad aż 689 razy.

Najczęściej rowery wypożyczano ze stacji znajdujących się na ul. Półwiejskiej, 27 Grudnia i moście Teatralnym. Z kolei najpopularniejszymi trasami okazały się odcinki pomiędzy Półwiejską i rondem Rataje oraz mostem Teatralnym i Ogrodami.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2hdoi4

Podziel się opinią

Share
d2hdoi4
d2hdoi4
Więcej tematów