PolskaPoznań walczy o siedzibę rządowego inkubatora innowacyjności

Poznań walczy o siedzibę rządowego inkubatora innowacyjności

• Rząd zapowiedział utworzenie StartInPoland - centrum polskich startupów
• Ma on wspierać rozwój nowych technologii w polskich firmach tak, aby stały się konkurencyjne dla zagranicznych marek
• W ciągu 5 lat rząd ma wydać na ten cel 16,5 mld euro
• Poznańscy społecznicy apelują, aby siedziba StartInPoland znalazła się w ich mieście

Poznań walczy o siedzibę rządowego inkubatora innowacyjności
Źródło zdjęć: © Jakub Wittchen
Zenon Kubiak

11 stycznia na konferencji prasowej wicepremierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i Piotr Gliński przedstawili główne założenia właśnie powołanej Rady ds. Innowacyjności. Jej głównym celem jest wsparcie rozwoju nowych technologii w polskich przedsiębiorstwach.

- Prawdziwie innowacyjne gospodarki to gospodarki, gdzie jest znakomita współpraca pomiędzy nauką, biznesem i państwem – wyjaśniał Morawiecki. – Wierzymy w to, że również państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę w tym zakresie i chcemy tę rolę odegrać. Chcemy tego wsparcia różnym firmom innowacyjnym udzielać i zobowiązujemy się do tego, że tak będzie wyglądała nasza współpraca z nimi w tym zakresie – dodał.

Głównym narzędziem, który ma to zapewnić jest StartInPoland – program wspierania innowacyjności zarówno w już istniejących „czempionach polskiej gospodarki”, jak i ułatwienie działalności startupom – nowym firmom opartym na nowatorskich pomysłach , które mają potencjał na stworzenie marek o zasięgu nawet światowym.

Na rozwój nowych technologii rząd zamierza przeznaczyć do 2020 r. aż 16,5 mld euro. Bliższe szczegóły mają zostać zaprezentowane za około trzy miesiące. Wtedy też najprawdopodobniej zostanie ogłoszone, gdzie znajdzie się siedziba StartInPoland.

Stowarzyszenia: Ulepsz Poznań, Inwestycje dla Poznania, Prawo do Miasta oraz Poznan Startup Weekend wystosowały petycję do wicepremiera Morawieckiego z apelem o to, by siedziba Inkubatora StartInPoland znalazła się w Poznaniu.

„Poznań posiada duże ambicje i niewyczerpany kapitał twórczy i potrzebuje tylko impulsu, by móc przerodzić je w dojrzałe przedsiębiorstwa budujące konkurencyjną Polskę. Już teraz w Poznaniu działa i rozwija się jedna z najbardziej aktywnych w Polsce społeczności startupowych, a Miasto jeszcze w tym roku planuje stworzenie miejsca pracy i spotkań dla pomysłodawców i przedsiębiorców. Inkubator StartInPoland mógłby się zatem stać rozwinięciem lub uzupełnieniem podjętych już działań, w sposób znaczący zwiększając skalę oddziaływania” – czytamy w treści petycji.

Jej podkreślają autorzy, największe atuty stolicy Wielkopolski to m.in. przedsiębiorczość mieszkańców, z której słynie Poznań, doświadczenie we współpracy między samorządem a środowiskiem biznesowym i technologicznym, świetna lokalizacja miasta, fakt, że już działa tu ok. 13 proc. wszystkich polskich startupów, z których wiele to już uznane na rynku marki (Qpony.pl, Legimi, Jakdojade.pl, Okazjum.pl, IcPen czy Dice+), istniejące tu parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, a także Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz siedziby firm stawiających na nowoczesne rozwiązania (np. Solaris, Volkswagen, Netguru, Wikia, Beyond, Cognifide, Redexperts, Allegro, Egnyte itd.).

W ciągu trzech dni pod petycją podpisało się 850 osób. Petycję można poprzeć na stronie: http://zmienmy.to/petycja/inkubator-startinpoland-dla-poznania/.

Głównymi konkurentami Poznania w staraniach o siedzibę StartInPoland wydają się Kraków i Wrocław.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)