Poznań świętuje rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Zatrzymają ruch na ulicach
Poznań upamiętni 105. rocznicę Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ceremonię będzie można oglądać ze specjalnej trybuny - postawionej w tym roku u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi. Uroczystości transmitowane będą także na telebimach i w sieci. W mieście zawyją syreny alarmowe.
Główne wydarzenia, przygotowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, odbędą się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w historyczną godzinę wybuchu walk - o godzinie 16.40.
W całym mieście zawyją wówczas syreny. Na minutę zatrzymają się tramwaje i autobusy.
Marszałek Marek Woźniak oraz delegacja samorządowych władz województwa wielkopolskiego złożą przed pomnikiem wieniec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszmarny początek Świąt w Niemczech. Żywioł sparaliżował kraj
Poznań po raz pierwszy tak uroczyście świętuje rocznicę. Do ustanowienia święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - doszło w październiku 2021 roku dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta.
Wybuch Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wydarzenia poprzedziła wizyta w mieście Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny pianista i mąż stanu zatrzymał się w poznańskim Hotelu Bazar. Pod hotelem mieszkańcy zorganizowali manifestację patriotyczną. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.
Wieczorem sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padły pierwsze strzały. Początkowo Naczelna Rada Ludowa prowadziła z Niemcami rozmowy o zachowaniu spokoju, ale wydarzeń nie udało się zatrzymać. Stanisława Taczaka powołano na dowódcę powstania.
Rozejm w Trewirze
Powstańczy, którzy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-zachodnich obrzeży, wystąpili przeciwko Republice Weimarskiej. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze - patriotyczny zryw zakończył się powodzeniem.
Historia tego przewrotu zostanie szczegółowo przedstawiona dzięki utworzeniu w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówka zostanie otwarta za trzy lata i ma się stać - według oczekiwań lokalnych władz - wizytówką Wielkopolski i wielkopolskich patriotycznych tradycji. Nowoczesny obiekt powstanie w szczególnym miejscu w stolicy Wielkopolski, przy Wzgórzu Świętego Wojciecha u zbiegu ulic Północnej i Księcia Józefa.
Uroczystości, które rozpoczną się o 16.40, będzie można śledzić w internecie. Transmisja online prowadzona będzie na stronie poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.