Trwa ładowanie...

Poznań będzie zachęcał rodziców sześciolatków, by posłali dzieci do szkoły

• Sześciolatki nie pójdą do szkół, zostają w przedszkolach • W przedszkolach zabraknie miejsc na najmłodszych • W samym Poznaniu może zabraknąć miejsc nawet dla 3600 trzylatków • Władze miasta będą zachęcać rodziców sześciolatków, by wysłali dzieci do szkoły • Zdaniem psychologa dziecięcego większość sześciolatków poradzi sobie w szkole
Share
Poznań będzie zachęcał rodziców sześciolatków, by posłali dzieci do szkoły
Źródło: WP.PL, Fot: Damian Wis
d2lbprs

Uchwalona przez Sejm reforma oświaty zniosła obowiązek szkolny dla sześciolatków wprowadzony zaledwie dwa lata wcześniej. 1 września 2016 r. do szkoły podstawowej obowiązkowo pójdą dzieci siedmioletnie. Rodzice sześciolatków również będą mogli posłać swoje dzieci do szkoły, ale tylko pod warunkiem, że przedstawią odpowiednie zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Odwrócenie tak niedawno wprowadzonej reformy to spory kłopot dla samorządów. Mniej dzieci w szkołach to niższa subwencja oświatowa, co dla Poznania oznacza utratę aż 23 mln zł.

- Musimy gospodarować w ramach już uchwalonego budżetu, a to oznacza rezygnację z wydatków, których mieszkańcy oczekują od samorządu w innych dziedzinach życia - przyznawał tuż po decyzji Sejmu o cofnięciu reformy Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania odpowiadający za oświatę.

d2lbprs

Mniej uczniów w szkołach oznacza także konieczność zwolnienia przynajmniej części nauczycieli i wypłacenia im odpraw. Takiego scenariusza nie przewidziano, uchwalając budżet Poznania na 2016 r., więc trzeba dodatkowo znaleźć na to wszystko pieniądze.

Ale to nie jedyne zmartwienie władz Poznania. Pozostawienie w przedszkolach sześciolatków oznacza, że zabraknie miejsc dla najmłodszych dzieci. Wydział Oświaty szacuje, że może chodzić nawet o 3600 miejsc. Część z nich uda się stworzyć w przedszkolach, ale na pewno nie aż tyle, dlatego władze Poznania planują przeprowadzenie kampanii, która będzie zachęcać rodziców sześciolatków, by posłać ich do szkoły, zamiast pozostawiać w przedszkolu.

- Na początku lutego przeprowadzimy akcje informacyjne dla rodziców przedszkolaków oraz drzwi otwarte w szkołach podstawowych, pokazując, że są one bardzo dobrze przygotowane do tego, by ich dzieci mogły uczyć się w dobrych warunkach - zapowiada wiceprezydent Wiśniewski. - Będziemy też wskazywać o nauce samodzielności i pewności siebie oraz o świetnym przyswajaniu wiedzy przez sześciolatki - dodaje.

Zdaniem poznańskich polityków PiS-u władze Poznania przesadnie wyolbrzymiają skutki zmian, których domagali się sami rodzice. Pod petycją o referendum w sprawie obniżenia wieku rozpoczęcia nauki do sześciu lat podpisało się wcześniej milion osób.

d2lbprs

- Nie nazywajmy czarnym scenariuszem rozwiązania, które popierali rodzice. To przecież pomysł zgodny z ich wolą - wyjaśniał na posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania jej przewodniczący Przemysław Alexandrowicz.

Zdaniem radnego PiS-u także zapowiedzi masowych zwolnień nauczycieli są przesadzone.

A co na to specjaliści?

- Umysł dziecka jest jak gąbka, a dziecko z natury jest istotą ciekawą i entuzjastycznie nastawioną do zdobywania wiedzy. Taką gotowość zyskuje znacznie wcześniej niż nam się wydaje. W przedszkolu, w którym pracuję, są trzy-, czterolatki, które chcą już poznawać litery i cyfry - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Daria Jakulewicz-Hryniewicka, psycholog dziecięcy z Poznania. - Uważam, że większość sześciolatków może poradzić sobie w szkole, ale pod warunkiem, że otrzymają odpowiednie wsparcie ze strony nauczyciela, a program i forma, w jakiej przekazywana będzie wiedza, zostaną dostosowane do ich potrzeb i możliwości rozwojowych - dodaje.

d2lbprs

Zdaniem psycholog rodzice zastanawiający się, czy ich sześcioletnie dziecko poradzi sobie w szkole, powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak do tej pory funkcjonowało w przedszkolu. Warto skonsultować się z nauczycielem z przedszkola, który obserwował je na co dzień lub skonsultować się z psychologiem.

Fakt, że rodzice sami będą decydować, w jakim wieku posłać dziecko do szkoły, sprawia, że w wielu klasach znajdą się jednocześnie uczniowie sześcio- i siedmioletni. Nie ma jeszcze, o co się martwić, jeśli jednych i drugich będzie mniej więcej po równo, gorzej, gdy w jednej klasie znajdzie się tylko jeden sześciolatek w gronie siedmiolatków lub tylko jeden siedmiolatek wśród sześciolatków.

- Sytuacja taka będzie trudniejsza raczej dla siedmio- niż dla sześciolatka. Zmotywowany i ciekawy sześciolatek poradzi sobie wśród siedmiolatków i dorówna im. Zdolny siedmiolatek może stracić, bo z kolei jego potrzeby poznawcze nie zostaną do końca zaspokojone - uważa Daria Jakulewicz-Hryniewicka

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2lbprs

Podziel się opinią

Share
d2lbprs
d2lbprs
Więcej tematów