Trwa ładowanie...

Poziom wody spadł znacząco. "Historyczne minimum" w morzu

O 26 centymetry spadł poziom wody w Morzu Kaspijskim. Portal "Turkmen.news" poinformował, że jest bliski historycznego minimum, a w niektórych miejscach linia brzegowa przesunęła się o trzy kilometry.

Zdjęcie od lewej Morze Kaspijskie w 2006 roku\ Zdjęcie z prawej w 2022 roku Zdjęcie od lewej Morze Kaspijskie w 2006 roku\ Zdjęcie z prawej w 2022 roku Źródło: NASA
d1eypkk
d1eypkk

"Poziom wody w Morzu Kaspijskim od kilku lat systematycznie spada i jest bliski historycznego minimum; są miejsca, w których linia brzegowa przesunęła się o trzy kilometry " - poinformował niezależny portal "Turkmen.news".

W ciągu ostatnich lat, poziom wody w Morzu Kaspijskim zauważalnie spadł. W 2023 roku obniżył się o 26 centymetrów, podczas gdy rok wcześniej spadek wyniósł 27 centymetrów, a w 2021 roku - 20 centymetrów. Szczególnie zauważalne zmiany zaszły w północno-wschodniej części Zatoki Turkmenbaszy (dawniej Zatoka Krasnowodzka), która jest położona we wschodniej części zbiornika, u wybrzeży Turkmenistanu. W ciągu ostatniego roku linia brzegowa tej części Morza Kaspijskiego cofnęła się o ponad trzy kilometry. Na niedaleko położonym półwyspie Ufra, linia brzegowa przesunęła się o 700 metrów.

Naukowcy wskazują na kilka przyczyn tego zjawiska. Jedną z nich jest niski przepływ Wołgi, która dostarcza większość wody do zbiornika. Jednak od końca XX wieku, Morze Kaspijskie staje się coraz płytsze. Obecnie, poziom wód jest niemal najniższy w całej historii jego obserwacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zatrzymali auto dostawcze do kontroli. Odkrycie służb z Lubina

Spadek poziomu wody ma poważne konsekwencje dla infrastruktury kurortów, które zostały zbudowane zaledwie 10-15 lat temu. Pomosty wypoczynkowe są obecnie w dużej odległości od wody, co sprawia, że stają się bezużyteczne. Właściciele ośrodków wypoczynkowych są zmuszeni do przenoszenia całego zaplecza rozrywkowego. Władze Turkmenistanu rozważają nawet pogłębienie brzegu przed hotelami.

d1eypkk

Morze Kaspijskie jest największym jeziorem świata. Jest to bezodpływowy zbiornik słonej wody, którego długość wybrzeża wynosi około 6,6 tys. km. Do niego mają dostęp pięć państw: Turkmenistan, Iran, Kazachstan, Azerbejdżan i Rosja. Kazachstan ma dostęp do około 2,3 tys. km brzegu zbiornika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1eypkk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eypkk
Więcej tematów