Trwa ładowanie...

Badania potwierdzają skuteczność trzeciej dawki szczepienia przeciw COVID-19

Wedle najnowszych badań przeprowadzonych w Izraelu podanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zwiększa ilość przeciwciał w organizmie 50-krotnie.

Share
Szczepienia zwiększają ilość przeciwciał Szczepienia zwiększają ilość przeciwciał Źródło: Flickr
d2vdsi6

Badanie przeprowadzono na grupie 346 zdrowych pracowników szpitala, którym podano trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech osiem miesięcy po uzyskaniu statusu osób w pełni zaszczepionych. Ilość przeciwciał w ich organizmach zwiększyła się 50-krotnie - informuje rp.pl. Badania przeprowadziła dr Esther Saiag i dr David Bomze. Wyniki opublikowano na łamach magazynu "Lancet Microbe".

Zwiększona odporność na COVID-19

Testy przeprowadzono na pracownikach w wieku od 64 do 73 lat. Badanie polegało na sprawdzeniu poziomu przeciwciał przed podaniem trzeciej dawki szczepionki oraz 10 dni po jej zaaplikowaniu. Badania wykazały, że u 95,7 procent osób nastąpił gwałtowny wzrost przeciwciał.

Zobacz też: Szef FEN uderza w legendarnego komentatora. "Mówi różne rzeczy, nie zawsze są to trafne uwagi. Ten tekst był nie na miejscu"

Prowadząca badania dr Saiag zwróciła uwagę, że na podstawie uzyskanych danych można wywnioskować, dlaczego powszechne szczepienia trzecią dawką szczepionki na COVID-19 w Izraelu doprowadziły ostatecznie do spadku czwartej fali epidemii w tym kraju. - Teraz widzimy, co się działo za kulisami. Mieliśmy gwałtowny wzrost ilości przeciwciał. Może wszyscy się tego spodziewaliśmy, ale teraz mamy dane, które to potwierdzają - powiedziała izraelska badaczka.

d2vdsi6

Dwójka uczestników badania nie zareagowała w ogóle na trzecią dawkę szczepionki. Poziom przeciwciał w ich organizmach nie zmienił się na skutek przyjętej przez nich kolejnej dawki preparatu. U dziewięciorga z badanych, wzrost ilości przeciwciał był umiarkowany.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vdsi6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdsi6
d2vdsi6
Więcej tematów