Trwa ładowanie...

Pozew dla Jacka Żalka. Mówił o "żywych tarczach" i "zwyrodniałych rodzicach"

Protestujący w Sejmie pozywają posła PiS. Chodzi o kontrowersyjne wypowiedzi Jacka Żalka o rodzicach osób niepełnosprawnych.

Share
Pozew dla Jacka Żalka. Mówił o "żywych tarczach" i "zwyrodniałych rodzicach"
Źródło: PAP
d4eb9rf

Nie milknie burza wokół kontrowersyjnych wypowiedzi polityków, którzy postanowili zabrać głos ws. protestu w Sejmie. We wtorek Jacek Żalek stwierdził, że rodzice protestujący w Sejmie z niepełnosprawnymi dziećmi traktują je jak "zakładników" i "żywe tarcze".Następnego dnia oskarżył media o to, że wyrwały jego wypowiedź z kontekstu i zmanipulowały.

Zachowanie posła PiS zbulwersowało protestujących i polityków opozycji, którzy postanowili złożyć do sądu pozew przeciwko Żalkowi. Przed sądem ma ich reprezentować mecenas Jarosław Kaczyński. Warto przypomnieć, że prywatnie jest mężem posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej.

d4eb9rf

- Słowa te nie tylko nigdy nie powinny paść, są wstydem i ujmą dla całego parlamentu. Zostaliśmy wybrani przez tych ludzi, przez obywateli i powinniśmy im służyć - mówiła posłanka na konferencji prasowej.

Przypomnijmy: protest opiekunów i ich niepełnosprawnych dzieci rozpoczął się 18 kwietnia. Protestujący domagają się spełnienia dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego.

Chcą także zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029 zł brutto) i stopniowego podwyższania tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Sejm w odpowiedzi na protest uchwalił dwie ustawy: o rencie socjalnej oraz wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eb9rf

Podziel się opinią

Share
d4eb9rf
d4eb9rf
Więcej tematów