Trwa ładowanie...
d2thij9

Pozew dla Jacka Żalka. Mówił o "żywych tarczach" i "zwyrodniałych rodzicach"

Protestujący w Sejmie pozywają posła PiS. Chodzi o kontrowersyjne wypowiedzi Jacka Żalka o rodzicach osób niepełnosprawnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żalek odpowie za swoje słowa
Żalek odpowie za swoje słowa (PAP)
d2thij9

Nie milknie burza wokół kontrowersyjnych wypowiedzi polityków, którzy postanowili zabrać głos ws. protestu w Sejmie. We wtorek Jacek Żalek stwierdził, że rodzice protestujący w Sejmie z niepełnosprawnymi dziećmi traktują je jak "zakładników" i "żywe tarcze".Następnego dnia oskarżył media o to, że wyrwały jego wypowiedź z kontekstu i zmanipulowały.

Zachowanie posła PiS zbulwersowało protestujących i polityków opozycji, którzy postanowili złożyć do sądu pozew przeciwko Żalkowi. Przed sądem ma ich reprezentować mecenas Jarosław Kaczyński. Warto przypomnieć, że prywatnie jest mężem posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej.

- Słowa te nie tylko nigdy nie powinny paść, są wstydem i ujmą dla całego parlamentu. Zostaliśmy wybrani przez tych ludzi, przez obywateli i powinniśmy im służyć - mówiła posłanka na konferencji prasowej.

Przypomnijmy: protest opiekunów i ich niepełnosprawnych dzieci rozpoczął się 18 kwietnia. Protestujący domagają się spełnienia dwóch postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego.

d2thij9

Chcą także zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029 zł brutto) i stopniowego podwyższania tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Sejm w odpowiedzi na protest uchwalił dwie ustawy: o rencie socjalnej oraz wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2thij9

Podziel się opinią

Share
d2thij9
d2thij9
Więcej tematów