Pożegnano żołnierzy jadących na misję do Libanu
102 żołnierzy wyjeżdżających w ramach XXIV
zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL do Libanu pożegnano
uroczyście w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił
Pokojowych w Kielcach-Bukówce.
20.10.2005 | aktual.: 20.10.2005 15:40
Zmianę kontyngentu wystawił Pomorski Okręg Wojskowy. Do Libanu wyjedzie w sobotę 64 żołnierzy zawodowych i 38 żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Na misji spędzą pół roku - poinformował oficer prasowy Centrum mjr Tadeusz Banaszek.
Szeregowy Jacek Literski powiedział dziennikarzom, że po raz pierwszy wyjeżdża na misję i uważa taka możliwość za szczęście. Wprawdzie z żalem zostawia w kraju żonę i synka, ale liczy na to, że czas rozłąki szybko minie.
Człowieka, który raz spróbował, ciągnie na misję - oznajmił sierż. sztab. Dariusz Dyks, który po raz drugi wyjeżdża do Libanu. Jego zdaniem to żołnierski obowiązek i każdy żołnierz powinien jechać na misję, aby sprawdzić się w innych warunkach.
Generał brygady Ryszard Jabłoński żegnając żołnierzy polecił im, by podczas misji zachowywali się godnie, szanowali miejscowe obyczaje i pamiętali, że są ambasadorami Polski i polskich sił zbrojnych w tym regionie świata. Życzył im spokojnej i bezpiecznej służby.
Żołnierze szkolili się w kieleckim Centrum od 13 września. W tym czasie zapoznali się m.in. z rejonem misji, tamtejszą religią, kulturą i obyczajami, prawem konfliktów zbrojnych, sposobami pokonywania stresu.
UNIFIL, czyli Tymczasowe Siły Zbrojne Narodów Zjednoczonych w Libanie zostały utworzone w 1978 r. w celu potwierdzenia wycofania się wojsk izraelskich z południowego Libanu oraz przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w tym regionie.
Polacy służą w misji w Libanie od czerwca 1992 r. Początkowo była to jednostka medyczna - szpital polowy. W kwietniu 1994 r. utworzono Polski Kontyngent Wojskowy UNIFIL, w skład którego obecnie wchodzi batalion logistyczny.