Pożegnano aktora Jerzego Nowaka
W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczął Jerzy Nowak. Stworzył niezapomnianą rolę w spektaklu "Ja jestem Żyd z 'Wesela' " Romana Brandstaettera, w którym zagrał 633 razy i miał zaplanowane spektakle nr 634, 635, 636. Artysta zmarł 26 marca w wieku 90 lat.
- Gdzieś w swojej naiwności myśleliśmy, że będzie grał nam te spektakle na scenie Starego Teatru jeszcze przez następne 20 lat. Było to naiwne myślenie o sztuce, która pokonuje czas. Jestem jednak głęboko przekonany, że świętej pamięci Jerzy Nowak, aktor Starego Teatru pokonał czas. Zostanie w pamięci widzów, tak jak my o nim pamiętamy - powiedział dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata.
Jerzy Nowak urodził się w Brzesku (małopolskie) 20 czerwca 1923 r. W 1948 ukończył krakowską PWST, debiutował w 1949 w krakowskim Teatrze Młodego Widza, a potem grał w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1949-55). Od 1955 grał na krakowskich scenach. Do 1974 roku był aktorem Narodowego Starego Teatru, gdzie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m.in. Grabarza w "Hamlecie" Williama Szekspira (1956), Berengera w "Nosorożcu" Eugene'a Ionesco (1961), Pana Młodego w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego (1963), Pankracego w "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego (1965), Aria Lejbę w "Zmierzchu" Isaaka Babla (1969), Solomona w "Cenie" Artura Millera (1970).
Nowak często był obsadzany w rolach Żydów. Właśnie w Starym Teatrze zagrał tytułową rolę w "Ja jestem Żyd z 'Wesela' " Romana Brandstaettera (1994). Bohaterem sztuki jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Lucjana Rydla i został uwieczniony przez Stanisława Wyspiańskiego w "Weselu".
W latach 1974-92 Jerzy Nowak występował w Teatrze im. Słowackiego, kreując m.in. role: Dantona w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej (1975), Wojewody w "Mazepie" Juliusza Słowackiego (1977), tytułową rolę w "Hiobie" według Księgi Hioba (1982).
W 2007 r. powstał poświęcony aktorowi film "Istnienie" w reżyserii Marcina Koszałki. "Przejmujący obraz o nieuchronności przemijania, na które wszyscy jesteśmy skazani" - tak dokument ten określono na portalu łódzkiej szkoły filmowej Filmpolski.pl. W filmie aktor ujawnia, że podjął decyzję o przekazaniu swoich zwłok na cele naukowe.
Aktor stworzył też niezapomnianą kreację jako Zucker w filmie "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wśród filmów, w których zagrał, są też: "Elegia" (reż. Paweł Komorowski), "Amator" (reż. Krzysztof Kieślowski), "Wróg ludu" (reż. Jan Błeszyński), "Medium" (reż. Jacek Koprowicz), "Szwadron" (reż. Juliusz Machulski), "Lista Schindlera" (reż. Steven Spielberg), "Egzekutor" (reż. Flip Zylber), "Zemsta" (reż. Andrzej Wajda), "Rysa" (reż. Michał Rosa), "Mistyfikacja" (reż. Jacek Koprowicz), "Obława" (reż. Marcin Krzyształowicz).