Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Pożegnanie Zbigniewa Brzezińskiego. Uroczystości w Waszyngtonie

W stolicy USA trwają uroczystości pogrzebowe prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Politolog, wykładowca uniwersytecki i w latach 1977-81 doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera zmarł 26 maja w wieku 89 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uroczystości pogrzebowe prof. Zbigniewa Brzezińskiego w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.
Uroczystości pogrzebowe prof. Zbigniewa Brzezińskiego w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. (PAP, Fot: Tadeusz Zachurski)

Uroczystości żałobne rozpoczęła msza w katolickiej katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. Oprócz najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłego wybitnego politologa i eksperta w sprawach międzynarodowych w katedrze zgromadzili się przedstawiciele poprzednich amerykańskich administracji, Kongresu i elit kształtujących politykę zagraniczną USA.

To m.in. były prezydent USA Jimmy Carter, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Donalda Trumpa H. R. McMaster, doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Baraka Obamy Susan Rice oraz Madeleine Albright, sekretarz stanu w administracji Billa Clintona.

W Waszyngtonie są szef MSZ Witold Waszczykowski i szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który - jak poinformowała Ambasada RP W Waszyngtonie - przywiózł na uroczystości list z kondolencjami od prezydenta Andrzeja Dudy.

Katedra św. Mateusza jest świątynią arcybiskupa archidiecezji waszyngtońskiej, którym jest obecnie kardynał Donald Wuerl. Ponieważ św. Mateusz jest patronem m.in. służby cywilnej (przed powołaniem do grona apostołów był celnikiem, czyli poborcą podatkowym), konsekrowana w 1895 roku katedra była miejscem wielu historycznych wydarzeń. W roku 1963 celebrowano tam mszę żałobną po śmierci prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Papież Jan Paweł II odprawił tam mszę podczas swej pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych w roku 1979.

Po nabożeństwie żałobnym w siedzibie Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) zaplanowano spotkanie upamiętniające życie i dokonania Brzezińskiego. Zarówno nabożeństwo, jak i ściśle prywatne spotkanie w siedzibie CSIS są zamknięte dla mediów.

Zbigniew Brzeziński zmarł 26 maja w wieku 89 lat w szpitalu Inova Fairfax w należącej do metropolii waszyngtońskiej miejscowości Falls Church w stanie Wirginia. Był wykładowcą uniwersyteckim, a latach 1977-81 doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera.

Zbigniew Brzeziński zostanie pochowany w Waszyngtonie.

Źródła: PAP, RMF FM, TVN24

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów