Trwa ładowanie...

Pożary w Norwegii. Setki osób ewakuowane

Strażacy walczą z gigantycznymi pożarami lasów w Norwegii. Żywioł objął 6 tys. miejsc w całym kraju. Z tego powodu ewakuowano ponad setkę domostw.

Share
Pożary w Norwegii. Setki osób ewakuowane
Źródło: East News, fot: TERJE PEDERSEN
d4f5nuz

Najtrudniejsza sytuacja dotyczy południowo-zachodniej części Norwegii. W okolicach Sokndal ogień trawił hektary lasów. Ponad 220 osób zostało ewakuowanych z miejsca zdarzenia.

Poza strażakami, w akcji gaszenia ognia, wzięli udział żołnierze obrony terytorialnej. Przez całą noc na płonące tereny wodę zrzucały trzy śmigłowce.

W środowy poranek wydano komunikat. Służby poinformowały, że w wielu miejscach udało się zdusić ogień, który chwilę później pojawiał się w innych. W sumie 6 tys. miejsc jest zagrożonych dalszym rozprzestrzenianiem się żywiołu.

Zobacz także: Władysław Teofil Bartoszewski nawiązuje do słów jego ojca: mamy obecnie całą armię „dyplomatołków”

W sąsiadującej z Norwegią Szwecji również w kilku miejscach wybuchły lokalne pożary lasów. Najgorzej jest w powiecie Gnosjö. Tam z żywiołem walczy kilkuset strażaków. Blisko 50 mieszkańców Hästveda musiało zostać ewakuowanych.

d4f5nuz

Groźne sytuacje

W tym miesiącu lasy płonęły już m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Tylko we wtorek w naszym kraju wybuchło 190 pożarów lasów i 440 pożarów traw - informowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Najwięcej takich sytuacji odnotowano na Mazowszu (40), Pomorzu Zachodnim (22), Śląsku i w Wielkopolsce (po 20).

Dodatkowo do rozprzestrzenienia żywiołu przyczynił się silny wiatr oraz susza. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia dla 6 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4f5nuz

Podziel się opinią

Share
d4f5nuz
d4f5nuz
Więcej tematów